Kaczka po pekińsku


Kaczka po pekińsku
- Czym jest kaczka po pekińsku?
- Jak przygotowuje się kaczkę po pekińsku?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kaczkę po pekińsku?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat kaczki po pekińsku
-
Kuchnia Chińska
-
Baza dania Mięso / Ryby
-
Rodzaj dania Danie główne
-
Dla kogo Miłośnicy dużych porcji
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest kaczka po pekińsku?
Kaczka po pekińsku jest popisowym daniem kuchni pekińskiej. Przygotowywano ją już w czasach dynastii Yuan. Przepis na kaczkę rozpowszechnił się po całych Chinach w wieku XV. Natomiast pierwszą pekińską restauracją, która serwowała to danie była Bianyifang Restaurant, działająca w czasach panowania Jiajing.
Kaczka po pekińsku powstaje z tuszy kaczki, którą marynuje się pieczołowicie, glazuruje, a następnie naciera przyprawami i piecze. Proces przygotowania kaczki jest skomplikowany i długotrwały, jednak to właśnie dzięki temu, danie zawdzięcza swój wyjątkowy smak.
Jak przygotowuje się kaczkę po pekińsku?
Podstawą dania jest tusza z kaczki, którą po sprawieniu naciera się czosnkiem i imbirem, by nadać mięsu charakterystycznego smaku i zapachu. W kolejnym etapie chiński szef kuchni przygotowuje glazurę, która składa się między innymi z miodu, sosu sojowego i ostrygowego, a później pokrywa nią mięso wewnątrz i na zewnątrz oraz piecze. Proces pieczenia jest dość długi, dlatego w trakcie, polewa się mięso powstającym podczas pieczenia sosem.
Kaczka po pekińsku wymaga dodatku szalotki, imbiru, czosnku, kalarepy i marchwi. Składniki te smaży się w woku, później dusi do odparowania i doprawia orientalnymi sosami.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kaczkę po pekińsku?
Kaczka po pekińsku układana jest na półmisku, a dookoła niej tworzy się wianuszek z podsmażonych warzyw i lekko polewa całość sosem powstałym podczas pieczenia. Do dekoracji wykorzystuje się najczęściej siekaną kolendrę lub pora. Danie idealnie smakuje z lekką sałatką z cienkiego makaronu lub alg, a w Pekinie często podawane jest z naleśnikami.
Tradycyjnie potrawę podaje się w trzech etapach. Chińczycy najpierw jedzą skórę z kaczki, doprawiając ją cukrem, później mięso z dodatkami, a na końcu serwuje się naleśniki. Chińczycy maczają kawałeczki mięsa w sosie Tian Mian Jiang, układają je na naleśniku, zwijają całość i jedzą pałeczkami.
Podobne dania
W kuchni chińskiej kaczka przygotowywana jest na wiele różnych sposobów. W gusta miłośników kaczki po pekińsku trafi z pewnością kaczka po seczuańsku – bardzo ostra kaczka w formie potrawki z papryką i dymką.
Ciekawostki na temat kaczki po pekińsku
1. Idealna kaczka po pekińsku powinna być glazurowana dwa razy. Drugi raz po upływie pół godziny.
2. W Chinach kaczki wykorzystywane do przygotowania potrawy są hodowane w specjalny sposób i karmione zbożem oraz pastą sojową.
3. Jedna porcja kaczki po pekińsku ma ok. 700 kcal.