Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kaczka po pekińsku

kaczka po pekińsku
chińska kaczka

Kaczka po pekińsku

Kaczka po pekińsku to bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych potraw kuchni chińskiej. Łączy w sobie zalety kruchego mięsa, aromatycznych przypraw i mozaiki smakowej chińskiej kultury.

Czym jest kaczka po pekińsku?

Kaczka po pekińsku jest popisowym daniem kuchni pekińskiej. Przygotowywano ją już w czasach dynastii Yuan. Przepis na kaczkę rozpowszechnił się po całych Chinach w wieku XV. Natomiast pierwszą pekińską restauracją, która serwowała to danie była Bianyifang Restaurant, działająca w czasach panowania Jiajing.

Kaczka po pekińsku powstaje z tuszy kaczki, którą marynuje się pieczołowicie, glazuruje, a następnie naciera przyprawami i piecze. Proces przygotowania kaczki jest skomplikowany i długotrwały, jednak to właśnie dzięki temu, danie zawdzięcza swój wyjątkowy smak.

Jak przygotowuje się kaczkę po pekińsku?

Podstawą dania jest tusza z kaczki, którą po sprawieniu naciera się czosnkiem i imbirem, by nadać mięsu charakterystycznego smaku i zapachu. W kolejnym etapie chiński szef kuchni przygotowuje glazurę, która składa się między innymi z miodu, sosu sojowego i ostrygowego, a później pokrywa nią mięso wewnątrz i na zewnątrz oraz piecze. Proces pieczenia jest dość długi, dlatego w trakcie, polewa się mięso powstającym podczas pieczenia sosem.

Kaczka po pekińsku wymaga dodatku szalotki, imbiru, czosnku, kalarepy i marchwi. Składniki te smaży się w woku, później dusi do odparowania i doprawia orientalnymi sosami.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kaczkę po pekińsku?

Kaczka po pekińsku układana jest na półmisku, a dookoła niej tworzy się wianuszek z podsmażonych warzyw i lekko polewa całość sosem powstałym podczas pieczenia. Do dekoracji wykorzystuje się najczęściej siekaną kolendrę lub pora. Danie idealnie smakuje z lekką sałatką z cienkiego makaronu lub alg, a w Pekinie często podawane jest z naleśnikami.

Tradycyjnie potrawę podaje się w trzech etapach. Chińczycy najpierw jedzą skórę z kaczki, doprawiając ją cukrem, później mięso z dodatkami, a na końcu serwuje się naleśniki. Chińczycy maczają kawałeczki mięsa w sosie Tian Mian Jiang, układają je na naleśniku, zwijają całość i jedzą pałeczkami.

Podobne dania

W kuchni chińskiej kaczka przygotowywana jest na wiele różnych sposobów. W gusta miłośników kaczki po pekińsku trafi z pewnością kaczka po seczuańsku – bardzo ostra kaczka w formie potrawki z papryką i dymką.

Ciekawostki na temat kaczki po pekińsku

1. Idealna kaczka po pekińsku powinna być glazurowana dwa razy. Drugi raz po upływie pół godziny.

2. W Chinach kaczki wykorzystywane do przygotowania potrawy są hodowane w specjalny sposób i karmione zbożem oraz pastą sojową.

3. Jedna porcja kaczki po pekińsku ma ok. 700 kcal.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kaczka po pekińsku w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy