Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chicken Biryani

Chicken Biryani
Chicken Biryani z jajkiem

Chicken Biryani

Chicken biryani to potrawa z kurczaka i ryżu, która cechuje się charakterystycznym sposobem przygotowania. Danie przyrządza się w formie warstwowej zapiekanki z dużą ilością wonnych przypraw.

Czym jest chicken biryani?

Chicken biryani to klasyka kuchni indyjskiej. Potrawa wywodzi się z tradycji kulinarnej Wielkich Mogołów. Kuchnia ta popularna jest szczególnie w północnych Indiach i tam też chicken biryani serwowane jest najczęściej. Chicken biryani jest najpopularniejszą indyjską potrawą z ryżem i oprócz ryżu składa się jeszcze z mięsa, jogurtu i przypraw. Sposób przygotowania potrawy zależny jest od regionu i lokalu. Tradycyjnie chicken biryani powstaje z mięsa kurczaka, ryżu basmati, cebuli, czosnku, chili, jogurtu oraz przypraw takich jak kolendra czy mięta.

Jak przygotowuje się chicken biryani?

Przygotowanie chicken biryani składa się z 3 etapów. Pierwszy etap to przygotowanie mięsa. Drugim jest przygotowanie ryżu, a trzecim ostateczna obróbka całości.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu mięsa na chicken biryani jest zamarynowanie go w soku z cytryny i przyprawie biryani. Po kilku godzinach w chłodnym miejscu kurczak jest gotowy do smażenia. Smaży się go z czosnkiem, cebulą, startym imbirem i suszonymi papryczkami. Do podsmażonej zawartości rondla dodaje się pomidory i gotuje tak długo, aż się rozpadną. Później indyjski kucharz dodaje do kurczaka jogurt i dusi całość do miękkości i zredukowania sosu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ryżu. Najpierw moczy się go z dodatkiem przypraw, a później gotuje na półmiękko.

Po tych zabiegach nadchodzi czas na ostateczny etap. Ryż i mięso umieszcza się naprzemiennie w garnku, a każdą warstwę przekłada liśćmi kolendry, mięty, smażoną cebulą oraz kawałkami chilli. Garnek zamyka się szczelnie i dusi całość. W wielu przypadkach chicken biryani jest też pieczone w wysokiej temperaturze.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chicken biryani?

Chicken biryani smakuje najlepiej z mango chutney, czyli słodko-pikantnym sosem, raitą albo po prostu ze zwykłym jogurtem. Danie można podawać na półmisku z dodatkiem różnych sosów, zarówno słodkich, jak i ostrych.

Potrawa jest bardzo pikantna, tak więc z pewnością warto zamówić do niej coś orzeźwiającego do picia.

Podobne dania

Chicken biryani wykorzystuje podobne składniki jak rogan josh, czyli curry z jagnięciny i jogurtu, a także chicken korma, czyli curry z kurczaka, jogurtu i przypraw. Samo mięso z sosem (przed połączeniem go z ryżem) jest właściwie jednym z rodzajów indyjskiego curry. Potrawa zmienia swoją naturę po przełożeniu mięsa ryżem i zapieczeniu całości.

Ciekawostki na temat chicken biryani

1. Chicken biryani jest bardzo popularne w Pakistanie.

2. Przyprawę biryani przygotowuje się samodzielnie w każdym lokalu. Składają się na nią m.in. kolendra, chilli, kurkuma, cynamon, czarny pieprz, kmin rzymski, czarny kardamon, anyż gwiazdkowy i suszone śliwki. Składniki miesza się i mieli na proszek.

3. Wierzchnią warstwą chicken biryani powinien być zawsze ryż. Zabezpiecza on w ten sposób mięso przed wysychaniem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chicken Biryani w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy