Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Minestrone

zupa Minestrone
Minestrone

Minestrone

Minestrone to włoska zupa, która może mieć naprawdę różne oblicza. Sposób jej przygotowania różni się w zależności od regionu, w których jest gotowana oraz od pory roku, co ma związek z sezonowością warzyw. Zupa może być wegetariańska albo wzbogacona mięsną wkładką, często z kurczaka.

Czym jest minestrone?

Tradycyjnie zupę minestrone przygotowuje się z kilku różnych rodzajów warzyw. Najczęściej jest to fasolka szparagowa, cukinia, zielony groszek, pomidory, marchew i szpinak. Zupa minestrone nie ma jednej postaci. Może być serwowana w formie przecierki, zapiekana, podawana z grzankami, makaronem lub ryżem.

Powstanie zupy minestrone wiązane jest z czasami Królestwa Rzymskiego, kiedy to Włosi niejako z przymusu musieli ograniczyć się do diety wegetariańskiej. W tych czasach królowała fasola, rzepa, cebula, marchew, szparagi, kapusta i soczewica, i te właśnie składniki stały się podstawą minestrone. Zupa powstawała ze zbieraniny różnego rodzaju resztek. Trafiało do niej to, co pozostało po innych posiłkach. Pierwsze zupy były po prostu owsiankami z dodatkiem warzyw, a modyfikacja diety nastąpiła dopiero w II wieku p.n.e. i wtedy mąki zostały z zup usunięte. Do dziś jednak minestrone jest utożsamiana z tzw. biedną kuchnią, mimo że niektóre wersje zupy są naprawdę okazałe i bogate w doskonałej jakości składniki.

Jak przygotowuje się minestrone?

Nie ma jednego przepisu na minestrone, jednakże zupa bez względu na składniki, powinna być bardzo gęsta. Warzywa rozdrabnia się i piecze a niektóre podsmaża na oliwie. Następnie przekłada się je do garnka z wodą, przyprawia i gotuje do miękkości, ale tak, by składniki się nie rozpadły.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć minestrone?

Zupa najlepiej smakuje, gdy jest gorąca. Stanowi idealną propozycję na pierwsze danie obiadowe lub na kolację. Jeżeli przygotowano ją z samych warzyw, doskonałym dodatkiem będą grzanki lub po prostu pieczywo.

Minestrone można połączyć w posiłku z lasagne a na deser podać np. tiramisu lub panna cottę.

Podobne dania

Miłośnicy zup znajdą dla siebie wiele podobnych propozycji w różnych kuchniach świata. Zupami, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są:

  • Zupa pho i bun bo hue – wietnamskie zupy z wołowiną.
  • Zupa won ton – chińska zupa z wołowiną i pierożkami.
  • Nabemono – japońskie zupy z wieprzowiną, grzybami i warzywami.
  • Tom kha kai – tajska zupa z kurczakiem i mlekiem kokosowym.
  • Mulligatawny – indyjska zupa z soczewicy i mleka kokosowego.
  • Ramen – zupa z makaronem i mięsem, specjał kuchni japońskiej.

Ciekawostki na temat minestrone

1. Nazwa minestrone wywodzi się od włoskiego słowa minestra, które oznacza po prostu zupę.

2. W Ligurii gotuje się dość specyficzną odmianę minestrone, mianowicie Minestrone alla Genovese z dodatkiem pesto.

3. We Włoszech popularne są mrożone zestawy warzyw, z których można przygotować minestrone.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Minestrone w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy