Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gazpacho

Gazpacho
hiszpańskie Gazpacho

Gazpacho

Gazpacho jest hiszpańską zupą – rodzajem chłodnika rodem z kuchni hiszpańskiej. Gazpacho przygotowuje się warzyw, oliwy, octu i chleba. Zupa cechuje się intensywnie czerwonym kolorem oraz obecnością okruchów chleba i kawałków warzyw, jajek lub innych składników.

Czym jest gazpacho?

Zupa gazpacho powstaje z warzyw – przede wszystkim pomidorów i czosnku oraz rozmoczonego chleba, dodatku octu i oliwy. Jej cechą charakterystyczną jest intensywnie czerwone zabarwienie, które jest wynikiem dużej ilości bardzo dojrzałych pomidorów i czasami też dodatku papryki.

Nie określono dokładnie, z jakiego języka wywodzi się słowo „gazpacho”. Prawdopodobnie z łaciny od słowa „caspo”, które oznacza „drobne kawałeczki” bądź też od arabskiego słowa oznaczającego rozmoczony chleb. Nieznane jest też pochodzenie potrawy. Przypuszcza się, że nie jest ona czysto hiszpańska, tylko dotarła do Andaluzji z Rzymu, gdzie w zwyczaju było jadanie chleba moczonego w oliwie.

Danie było jedzone kiedyś przez najbiedniejszych mieszkańców Hiszpanii, a przygotowanie chłodnika było bardzo czasochłonne, gdyż wszystkie składniki tłukło się ręcznie w moździerzu. Dzisiaj jedzenie gazpacho nie jest w żaden sposób wyznacznikiem klasy społecznej, a przygotowanie zupy stało się proste dzięki wykorzystaniu blenderów.

Gazpacho przygotowywane jest w wielu różnych wersjach, a najpopularniejszymi z nich są:

  • Gazpacho andaluz – przyrządza się je z bardzo dojrzałych pomidorów, papryki, czosnku, zielonego groszku, chleba, oliwy i octu. Wersja ta jest najpopularniejsza ze wszystkich.
  • Salmorejo cordobes – w tej wersji pierwsze skrzypce grają pomidory, a obowiązkowymi składnikami są też jajka i szynka. Nie dodaje się natomiast wody.
  • Ajo blanco – zupa bez pomidorów, ale z migdałami, czosnkiem, chlebem i oliwą.
  • Gazpacho tostado – w składzie ma pomarańcze i jest to jedna z niewielu wersji, którą podaje się na ciepło.
  • Gazpacho porra – ma w składzie szynkę serrano.
  • Gazpacho salmorejo – z dodatkiem tuńczyka.

Jak przygotowuje się gazpacho?

Do przygotowania gazpacho Hiszpanie używają drobno pokrojonych lub zblendowanych pomidorów, utłuczonego czosnku oraz rozdrobnionych warzyw takich jak papryka. Składniki są zalewane wodą i doprawiane octem, solą oraz łączone z chlebem, który rozmaczając się, zagęszcza zupę. Jedne wersje zakładają, że składniki muszę być całkowicie rozdrobnione, a w innych są w kawałkach.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gazpacho?

Gazpacho podaje się na zimno, w głębokich miseczkach lub w wysokich szklankach. Chłodnik dekorowany jest zazwyczaj składnikami, które się w nim znalazły (kawałek ogórka lub pomidora).

Chłodnikiem gazpacho można też polewać warzywa, traktując go jako rodzaj sosu.

Podobne dania

Gazpacho kolorem oraz konsystencją przypomina red curry (keaeng phed) z kuchni tajskiej.

Ciekawostki na temat gazpacho

1. Gazpacho jest bardzo lekkie, dlatego idealnie nadaje się dla osób, które prowadzą dietę odchudzającą. W 100 gramach chłodnika jest zaledwie 0,1 g tłuszczu.

2. Gazpacho w początkach swego istnienia było spożywane przez robotników, podczas pracy w polu w upalne dni.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gazpacho w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy