Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tiramisu

Tiramisu
deser Tiramisu

Tiramisu

Tiramisu jest włoskim biszkoptowym deserem z kawą lub likierem, jajkami, cukrem i serem mascarpone. Kawa lub likier nawilżają biszkopty i nadają deserowi charakterystycznego, intensywnego aromatu. Tiramisu ma zazwyczaj kształt kwadratowych lub okrągłych kawałków o rozmiarach wuzetki.

Czym jest tiramisu?

Deser tiramisu przygotowuje się z likierem Marsala (ewentualnie Amaretto), dwiema warstwami biszkoptów, serem mascarpone, cukrem i jajkami oraz posypuje płatkami startej gorzkiej czekolady. W niektórych przepisach występuje też śmietana, ale tradycyjne tiramisu jej nie zawiera. Właściwie można wyróżnić nawet kilkadziesiąt różnych przepisów na ten deser. Tiramisu stało się na świecie tak popularne, że różne kuchnie interpretują przepis po swojemu, modyfikując go wedle posiadanych składników.

Do dziś dnia nie wiadomo, gdzie tak naprawdę powstało dzisiejsze tiramisu. Sądzi się, że mogło być to w Wenecji, skąd wywodzi się ser mascarpone lub we Florencji bądź Sienie. W Wenecji panuje pogląd, że deserem tiramisu zajadali się już dożowie, czyli władcy Republiki Weneckiej i Genui. W Sienie natomiast krąży legenda, która mówi, że tiramisu stworzył Cosimo III de’ Medici – władca Toskanii.

Jak przygotowuje się tiramisu?

Spód deseru stanowi warstwa biszkoptów nasączonych kawą lub likierem. Na nią nakładana jest solidna warstwa kremu z serka mascarpone, jajek i cukru. Następnie włoski kucharz układa kolejną warstwę biszkoptów i znowu przekłada ją kremem. Na samej górze ląduje starta czekolada lub kakao i deser jest gotowy.

Oczywiście tajemnica idealnego tiramisu to nie tylko smak, ale i wygląd oraz sposób przygotowania kremu. Przekrojony deser powinien być równy, a krem starannie ubity.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tiramisu?

Tiramisu przed podaniem musi być mocno schłodzone. We Włoszech deser ten serwowany jest najczęściej na drugie śniadanie, do kawy espresso (która jest też jednym z jego składników). U nas sprawdza się doskonale na podwieczorek i różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe.

Podobne dania

Deserami, na które warto zwrócić uwagę, są: mooncake – chińskie ciasteczka z farszem, indyjski deser gulab jamun oraz lody kulfi, a także pudding kheer przygotowany z orzechów, mleka i ryżu.

Ciekawostki na temat tiramisu

1. Tiramisu stało się znane dopiero od czasów II wojny światowej. Włoscy żołnierze więzieni w alianckiej niewoli otrzymywali tiramisu w paczkach od swoich rodzin i alianci szybko zainteresowali się tym deserem.

2. Deser przygotowuje się ze specjalnych włoskich biszkoptów Savoiardi o podłużnym kształcie. Ma to cel praktyczny, bo takie biszkopty są twardsze i stanowią lepsze „rusztowanie”.

3. Słowo tiramisu można tłumaczyć jako „pociesz mnie” albo „podnieś mnie”.

4. Jedną z wariacji na temat tiramisu jest wykorzystanie drożdżowego ciasta zamiast herbatników.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tiramisu w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy