Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zupa pho

Zupa pho
wietnamska Zupa pho

Zupa pho

Zupa pho to prawdziwa wizytówka wietnamskiej kuchni. Można przyrządzać ją z wołowiną lub kurczakiem, ale elementem obowiązkowym jest makaron, sos rybny i świeża kolendra. Zupa pho jest jedzona w Wietnamie zarówno na obiad, jak i na śniadanie czy kolację. Smakuje świetnie bez względu na porę dnia.

Czym jest zupa pho?

Zupę pho można przyrównać do rosołu. Jest to mięsny bulion z dodatkiem makaronu, świeżej kolendry oraz sosu rybnego. Nazwa zupy wzięła się od makaronu, który jest jej podstawą. Do zupy pho dodaje się długie wstążki makaronu, które powstały z cienkiego ciasta ryżowego. Makaron jest niemalże biały, natomiast bulion chudy i klarowny.

Jak przygotowuje się zupę pho?

Zupa pho powstała w północnej części Wietnamu (najprawdopodobniej w prowincji Nam Dinh) w XX wieku. Po całym kraju rozprzestrzeniła się natomiast dopiero po roku 1954.

Zupa przyrządzana jest na dwa sposoby, jako:

  • Phở bò – wersja z wołowiną.
  • Phở gà – wersja z kurczakiem.

Zupa jest tak znana i lubiana, że przez cały czas podlega różnym modyfikacjom. W najbogatszych wersjach przygotowywana jest nawet z 20 różnych składników. Jednakże nigdy nie przygotowuje się jej z wieprzowiną. Kiedyś mięso do pho było gotowane i to przez wiele godzin. Później wprowadzono zwyczaj parzenia składników.

Oprócz mięsa i makaronu w zupie znajduje się duża ilość kolendry, a całość dosolona jest sosem rybnym, co nadaje zupie charakterystycznego smaku. Do pho dodaje się cebulę, paprykę, imbir oraz sok z cytryny i limonki. Smak wietnamscy kucharze wzbogacają jeszcze anyżem gwiaździstym i czarnym kardamonem.

Na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zupę pho?

Zupa pho doskonale smakuje z pulpetami, a nawet z jajkiem i pod takimi postaciami jest też podawana w wietnamskich restauracjach. Przygotowując ją w tradycyjnej wersji, trzeba pamiętać o tym, by mięso pokroić na cienkie plasterki. Jest to ważne z dwóch względów: po pierwsze zazwyczaj mięsa nie gotuje się w zupie, a jedynie parzy, a po drugie płaty można estetycznie ułożyć, co sprawia, że danie jeszcze lepiej się prezentuje.

Ważne jest tylko, żeby zalać zupę bulionem tuż przed podaniem tak, by była gorąca.

Sposób podawania zupy pho

Zupę pho podaje się w małej, głębokiej miseczce i obowiązkowo z pałeczkami. Wietnamczycy wybierają pałeczkami składniki potrawy, natomiast bulion wypijają lub… po prostu zostawiają. Przy podawaniu zupy pho bardzo ważna jest estetyka. Ze składników można utworzyć na środku miseczki charakterystyczny kopczyk, a całość posypać świeżą kolendrą.

Na osobnych miseczkach można podać dodatki, takie jak paszteciki oraz sos rybny, w razie potrzeby dosolenia zupy do smaku.

Podobne dania

Daniem podobnym do zupy pho jest bún bò huế. Różnią się one tym, że w pho składniki podlegają tylko gotowaniu, a w bún bò huế zasmaża się je przed gotowaniem.

Ciekawostki na temat zupy pho

1. Zupa pho może być doskonałym daniem na święta Bożego Narodzenia. Bogactwo korzennych przypraw sprawi, że świąteczny zapach wypełni cały dom.

2. Pho należy solić wyłącznie sosem rybnym. Dodanie soli jest w tym przypadku wręcz zakazane.

3. Pho to według Wietnamczyków nie tyle zupa, co po prostu danie z makaronem ryżowym.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zupa pho w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy