Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tom yam

tajska zupa Tom yam
Tom yam

Tom yam

Tom yam jest zupą, w której znajdziemy całe bogactwo orientalnych składników. Receptura nie jest ściśle określona a z uwagi na dużą ilość składników, wiele można stosować zamiennie. Tom yam swój smak zawdzięcza przede wszystkim mleku kokosowemu, papryce i paście tom yum.

Czym jest tom yam?

Tom yam jest znaną zupą wywodzącą się z kuchni tajskiej. Tradycyjnie w przepisie znajduje się mleko kokosowe, pasta tom yum, papryczka chili, krewetki, trawa cytrynowa, imbir, pomidory i szalotka. Razem z przyprawami danie tom yam składa się z kilkunastu składników.

Tom yam jest zupą o słodko-kwaśnym smaku, ciekawej konsystencji oraz żółtawym kolorze. W podstawowej wersji danie jest wegetariańskie, ale można przygotować je również z kurczakiem. Wersja z krewetkami często ma składzie również grzyby.

Wyróżniamy nasypujące odmiany tom yam:

  • Tom yam pla – z rybą.
  • Tom yam kai – z kurczakiem.
  • Tom yam po taek – z owocami morza.
  • Tom yam kha mu – z wieprzowiną.

Nazwa potrawy wywodzi się od słów „tom”, które oznacza proces wrzenia oraz „yam”, które odnosi się do pikantnej tajskiej sałatki. Z uwagi na to, że w tom yam mamy sporo składników, określenie „wrząca sałatka” jest jak najbardziej na miejscu.

Jak przygotowuje się tom yam?

Gotowanie zupy tom yam rozpoczyna się od dodania do wody imbiru, trawy cytrynowej i liści limonki kafir. Następnie do garnka trafia mleko kokosowe, cebula, pomidor, papryczki i pasta. Zupę doprawia się sosem rybnym, a pod koniec gotowania dodaje surowe krewetki, które nie powinny być gotowane dłużej niż minutę.

Tom yam można przyprawić na koniec kurkumą, dzięki czemu zupa nabierze intensywniejszego koloru.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tom yam?

Zupa tom yam powinna być jedzona na gorąco, bo wtedy smakuje zdecydowanie najlepiej. W miseczce posypujemy ją drobno posiekaną szalotką oraz kolendrą.

Danie tom yam można doskonale połączyć w posiłku z kurczakiem satay podanym na drugie danie razem z ryżem.

Podobne dania

Zupa tom yam jest bardzo podobna do zupy tom kha kai. Jednakże w tom kha kai znajdziemy kurczaka zamiast krewetek. Poza tym zastosowane składniki są takie same. W obu zupach występuje mleko kokosowe, trawa cytrynowa, grzyby, limonka i sos rybny.

Ciekawostki na temat tom yam

1. Zupa tom yam jest bardzo rozgrzewająca, więc będzie idealna na okres jesienno-zimowy.

2. Danie cieszy się ogromną popularnością w Kambodży, Laosie, Singapurze i Malezji.

3. Na tajlandzkich ryneczkach można kupić gotowe zestawy składników potrzebnych do przygotowania zupy. Trawę cytrynową, galangal, kurkumę i limonkę sprzedaje się związane w pęczki, jak u nas włoszczyznę do rosołu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tom yam w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy