Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zupa won ton

zupa wan tan

Zupa won ton

Zupa won ton to jedna z najsławniejszych chińskich zup. Stanowi połączenie bulionu, makaronu i pierożków, które nadziewane są wieprzowiną i owocami morza.

Czym jest zupa won ton?

Zupa won ton to klarowny rosół drobiowy, do którego dodaje się kapustę pekińską, dymkę, grzyby shitake, zioła i sosy. Do zupy trafia także cienki makaron oraz wontony, czyli pierożki nadziewane mieloną wieprzowiną, którą doprawia się na ostro.

Zupa won ton to świetna alternatywa do niedzielnego rosołu. W Chinach gotowano ją już ok. 2000 lat temu. Jak podaje legenda, chińska nazwa pierogów wonton (huntun) wzięła się od imion starożytnych, plemiennych wojowników. Jeden z nich nosił imię Hun a drugi Tun.

Jak przygotowuje się zupę won ton?

Gotując zupę won ton należy zacząć od przygotowania farszu do pierożków. Wieprzowinę i dymkę z przyprawami smaży się, a następnie odsącza z nadmiaru tłuszczu. W drugiej kolejności powstaje ciasto na wontony, a następnie na kawałeczki cienko rozwałkowanego ciasta nakłada się farsz. Przygotowanie idealnego ciasta na wontony jest bardzo trudne i wymaga dużej ilości czasu. Dlatego też danie to jest w Chinach tak cenione. Nie każdy jest bowiem w stanie przygotować idealne ciasto, które najlepiej podkreśli smak całej potrawy.

Pierożki po napełnieniu farszem są starannie sklejane i zawijane jak cukierek. Ostatnim etapem jest gotowanie bulionu. Do drobiowego rosołu dodaje się kapustę, grzyby, cebulkę ze szczypiorem i przyprawy, zagotowuje całość, wkłada pierożki i gotuje jeszcze przez kilka minut.

W niektórych miejscach wontony gotowane są osobno, a dopiero później dodawane do zupy, co gwarantuje klarowność rosołu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zupę won ton?

Zupę wonton podaje się w głębokiej miseczce, układając najpierw pierożki, a następnie zalewając ją bulionem. Do zupy często dodaje się też makaron, ale jego ilość jest niewielka. Całość posypuje się prażonym czosnkiem i szczypiorkiem, a do przyprawiania podaje sos chilli.

Podobne dania

Chińska zupa won ton jest bardzo podobna do wietnamskiej bún bò huế oraz zupy pho. Wszystkie te zupy cechują się dodatkiem podobnych przypraw, ale bún bò huế jest z wołowiną, natomiast zupa pho z wołowiną lub kurczakiem.

Ciekawostki na temat zupy won ton

1. Zupa won to smakuje najlepiej, jeżeli przyprawi się ją trawą cytrynową i kolendrą.

2. Chińska nazwa zupy won ton to huntun tang.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zupa won ton w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy