Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Panna cotta

Panna cotta
włoska Panna cotta

Panna cotta

Panna cotta jest tradycyjnym deserem kuchni włoskiej na bazie śmietany i żelatyny. Deser może przybierać różnorodne formy i kolory. W zależności od miejsca przygotowania, może być czysty, bez dodatków kolorystycznych lub barwiony karmelem bądź naturalnymi sokami. We Włoszech serwuje się go często z owocami leśnymi.

Czym jest panna cotta?

Panna cotta jest deserem pochodzącym z północy Włoch. Panna cotta składa się z mleka i śmietanki, cukru, żelatyny i dodatków smakowych. Może być przygotowywana z dodatkiem alkoholu – wina lub rumu.

Prawdopodobnie deser ten został stworzony w Piemoncie, gdzie zresztą od 2001 roku jest wpisany na listę tradycyjnych produktów regionalnych. Jedna z legend dotyczących powstania panna cotty mówi, że deser ten wymyśliła w 1900 roku Węgierka mieszkająca w okolicach Piemontu, dokładnie w regionie Langhe. Jednakże odniesienia do deseru przypominającego panna cottę znaleźć można już w słowniku pochodzącym z 1879 roku, w którym to wymienia się danie nazywane „angielskim mlekiem” w postaci musu z żelatyny i mleka.

Jak przygotowuje się panna cottę?

Przygotowanie deseru panna cotta polega na podgrzaniu śmietany i mleka z dodatkiem żelatyny oraz dodatkami smakowymi takimi jak musy owocowe, wanilia lub skórka cytrynowa. Płynną panna cottę wylewa się do foremek i pozostawia do stężenia.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć panna cottę?

Deser podaje się mocno schłodzony. Po oddzieleniu go od foremki wykłada się go na talerzyk jak babeczkę i dekoruje. Do dekoracji może służyć skórka cytrynowa lub pomarańczowa, sok owocowy lub owoce albo czekolada i orzechy.

Panna cotta doskonale sprawdzi się jako podwieczorek lub jeden z deserów na przyjęciu okolicznościowym.

Podobne dania

Panna cotta przypomina indyjski pudding kheer oraz lody kufli. W składzie wszystkich tych deserów jest mleko. Do złudzenia przypomina też bawarski krem.

Ciekawostki na temat panna cotty

1. W niektórych lokalach podawana jest wegańska panna cotta, która ma w składzie agar, mleko roślinne (np. migdałowe) i śmietankę kokosową.

2. Deser może mieć różne kolory, w zależności od tego, co zostało do niego dodane. Popularne są wersje czekoladowe i zielone – np. z kiwi.

3. Od lat 90. XX wieku deser panna cotta stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Panna cotta w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy