Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tom kha kai

zupa Tom kha kai
Tom kha kai

Tom kha kai

Zupa tom kha kai to jedna z najpopularniejszych zup azjatyckich na całym świecie. Zupa tom kha kai to połączenie ostrego smaku papryczki chili z kwaśną nutką trawy cytrynowej i słodyczą mleczka kokosowego. Całość dopełniona jest świeżymi składnikami i zwieńczona skrupulatnym procesem przygotowania.

Czym jest tom kha kai?

Tom kha kai to tajska zupa, którą przygotowuje się z mięsa kurczaka, łodyg trawy cytrynowej, mleka kokosowego, papryczki chilli, grzybów i imbiru. Zupę przyprawia się świeżą kolendrą, sokiem z limonki, cukrem i sosem rybnym, ale można dodać także czosnek i inne składniki. Oprócz najpopularniejszej wersji z kurczakiem istnieją też wersje tom kha kai z owocami morza oraz z wieprzowiną i tofu.

Co ciekawe, tom kha kai nie było kiedyś zupą. Przekształciło się w nią dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej było to po prostu danie z kurczaka z lekkim bulionem kokosowym. Dziś zupa tom kha kai jest bardzo popularna nie tylko w kuchni Tajlandii, ale też w kuchni Laosu.

Jak przygotowuje się tom kha kai?

Podstawą tom kha kai jest wywar, który gotuje się z galangal, grzybów shiitake i trawy cytrynowej. Kucharz dokładnie tłucze trawę cytrynową w moździerzu, bo dzięki temu jest w stanie wydobyć jej aromat. Do wywaru dodaje się chili, mięso z kurczaka, sos rybny i gotuje wszystko do miękkości. Na koniec całość zaprawia się mlekiem kokosowym i dodaje kolendrę oraz cukier i sok z limonki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tom kha kai?

Idealna zupa tom kha kai ma słodko-ostro-kwaśny smak i wszystkie trzy smaki są doskonale wyważone. Oznacza to, że żaden z nich nie góruje nad pozostałymi i po tym właśnie można poznać dobrze przygotowane danie.

Tom kha kai smakuje najlepiej, kiedy do miseczki z zupą nasypie się dużo siekanej kolendry. Danie można podawać z groszkiem cukrowym lub szparagami, a także ryżem, z tofu czy z boczniakami.

Podobne dania

W kuchniach orientalnych nie brakuje zup. Najbardziej zbliżona pod względem składników jest zupa tom yam. Podobnymi daniami są też japońskie zupy nebe, w których możemy znaleźć wieprzowinę i grzyby, a także zupy udon z grubym makaronem oraz zupa ramen z mięsem, warzywami i sosem sojowym. W kuchni indyjskiej popularna jest natomiast zupa mulligatawny z soczewicą i mlekiem kokosowym.

Ciekawostki na temat tom kha kai

1. Galangal jest „kuzynem” imbiru i w niektórych przypadkach w daniu zamiast imbiru znajduje się właśnie galangal, gdyż nadaje on potrawie prawie taki sam smak i aromat.

2. W przygotowaniu tom kha kai bardzo ważne jest, by nie doprowadzać zupy do wrzenia. Musi się ona bardzo delikatnie gotować, bo tylko to gwarantuje, że będzie miała gładką konsystencję.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tom kha kai w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy