Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Cannelloni

Cannelloni
włoskie Cannelloni

Cannelloni

Makaron cannelloni to makaron w kształcie dużych rurek. Nadziewa się go różnymi składnikami – najczęściej mięsem mielonym i warzywami, co pozwala na uzyskanie przyciągających wzrok dań. Średnica makaronu cannelloni to ok. 3 cm a długość do 10 cm, więc rurki są bardzo „pojemne”.

Czym jest cannelloni?

Cannelloni jest włoskim makaronem formowanym w kształt grubych rurek. Podawany jest najczęściej z farszem z mięsa mielonego lub sera i z sosem beszamelowym bądź pomidorowym. Mięsem, którym najczęściej nadziewa się cannelloni, jest wołowina, ale potrawa może być przygotowana też z mięsem wieprzowym i kurczakiem. Zapiekana wersja cannelloni często ma pod spodem beszamel a na górze sos pomidorowy. Popularne są też jarskie wersje. W potocznym nazewnictwie słowem cannelloni określa się zarówno sam makaron, jak i potrawę, która powstaje z jego użyciem.

Najpopularniejsze wersje cannelloni to:

  • Cannelloni z sosem bolońskim
  • Cannelloni ze szpinakiem
  • Cannelloni z mięsem mielonym i sosem pomidorowym

Bardzo oryginalną odmianę cannelloni przygotowuje się z grzybami i sosem śmietanowym.

Słowo cannelloni w tłumaczeniu oznacza „dużą rurę”. Makron wymyślony został w XIX wieku przez neapolitańskiego kucharza Nicola Federico. Powstał dokładnie w 1907 roku, ale prawdziwą popularnością zaczął się cieszyć dopiero od czasów II wojny światowej.

Jak przygotowuje się cannelloni?

Makaron cannelloni jest przygotowany fabrycznie, gdyż jego samodzielne sporządzenie byłoby zbyt trudne i nie dawało odpowiedniego efektu. Gotowy makaron jest gotowany al dente, a następnie nadziewany dowolnie wybranym farszem. Całość układa się w naczyniu żaroodpornym i zapieka razem z sosami.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć cannelloni?

Cannelloni jest samodzielną potrawą i nie trzeba z nią niczego serwować. Idealnie nadaje się na drugie danie, a przed nią można zaserwować przykładowo zupę minestrone.

Podobne dania

Wśród dań z różnych kuchni świata nie brakuje makaronów i makaronowych zapiekanek. W kuchni japońskiej popularna jest jakisoba – makaron z sosem, mięsem i warzywami. Różnica między daniami cannelloni i jakisoba polega jednak na tym, że ta pierwsza potrawa jest daniem smażonym i wykonanym przy użyciu całkiem innego rodzaju makaronu.

Innym makaronowym daniem pochodzącym z kuchni japońskiej jest pad kee mao – makaron (ryżowy) z warzywami i kurczakiem. Z makaronowych zup warto spróbować natomiast udon, ramen lub wietnamskiej bank canh.

Ciekawostki na temat cannelloni

1. W celu zachowania odpowiedniej wilgotności cannelloni, kucharz wstawia na spód piekarnika naczynie z wodą, która parując, zapobiega wysychaniu makaronu.

2. Cannelloni z mięsem i sosem jest potrawą bardzo kaloryczną. 100 g dania ma aż 240 kcal, ale plusem jest duża ilość białka – 24 g. Stugramowa porcja cannelloni ma też 19 tłuszczu oraz 10 g węglowodanów.

3. W sprzedaży są bezglutenowe wersje makaronu cannelloni, dlatego osoby przebywające na diecie bezglutenowej nie muszą sobie odmawiać tej potrawy.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Cannelloni w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy