Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chimichanga

Chimichanga
Chimichanga

Chimichanga

Chimichanga to potrawa, której powstanie przypisuje się przypadkowi. Chimichanga to nic innego jak smażone burrito. Danie powstało stosunkowo niedawno, ale do dziś dnia nie rozstrzygnięto, kto jest jego prawdziwym twórcą. Jedno jest natomiast pewne – potrawa zyskała ogromną sławę zarówno w Meksyku, jak i w USA.

Czym jest chimichanga?

Chimichanga jest rodzajem burrito, które smaży się, a do smażenia wykorzystuje olej albo masło. Potrawa zawiera dużo potasu oraz magnezu i jednocześnie też niewiele cholesterolu. Jest najpopularniejsza w północnych rejonach Meksyku. Danie chimichanga powstaje z pszennej tortilli, w którą zawija się farsz z warzyw i mięsa a sposób zawijania przypomina zawijanie gołąbków.

Chimichanga często przyrządzana jest ze składnikami takich jak fasola, guacamole, ryż bądź ser. Nazwa dania jest połączeniem dwóch słów hiszpańskich – chimi i changa. Potrawa powstała przez przypadek. Ponoć wynalazła ją Monica Flin, która w 1992 roku omyłkowo wrzuciła burrito do frytkownicy. W opozycji do tej historii stoją słowa Woody’ego Johnsona, który twierdzi, że wynalazł danie w 1946 roku w swojej restauracji. Miał to zrobić w ramach eksperymentu, ale potrawa tak się udała, że od razu została wprowadzona do menu lokalu.

Jak przygotowuje się chimichanga?

Danie chimichanga przygotowuje się tak jak burrito, ale smaży później na głębokim tłuszczu. Nadzienie zazwyczaj stanowi ryż i ser, ale potrawa przygotowywana jest w wielu różnych odmianach, dlatego może zawierać praktycznie wszystko – od mięsa, po owoce morza.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chimichanga?

Chimichanga podaje się jako danie główne, dlatego, że potrawa jest bardzo obfita i treściwa. Porcja o gramaturze ok. 200 g to ponad 450 kcal (kaloryczność zależy od użytych składników oraz sposobu przygotowania), dlatego danie będzie idealną propozycją dla osób, które chcą zjeść sycący posiłek.

Podobne dania

Chimichanga jest daniem bardzo podobnym do innej meksykańskiej potrawy, mianowicie do enchiladas, a także do włoskiego dania cannelloni. Jeżeli odnieść chimichangę do kuchni polskiej, to będzie najbardziej przypominać krokiety.

Ciekawostki na temat chimichanga

1. Najwięcej chimichangi je się w Teksasie oraz na północy meksyku. Najwyższe spożycie tego dania notuje się w stanach Sinaloa i Sonora. W Sinaloa chimichanga podawana jest z tartymi lub siekanymi warzywami, w Sonora z majonezem i siekanymi pomidorami.

2. Niektóre wersje dania chimichanga nie są smażone, a jedynie skąpane w sosie pomidorowym lub w sosie z innych warzyw – np. z fasolką szparagową.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chimichanga w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy