Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kofta

Kofta z dodatkami
Kofta

Kofta

Klopsiki kofta powstają z baraniny, ale czasami do ich przyrządzenia wykorzystywana jest też wołowina. Potrawa cechuje się charakterystycznym ostrym i ziołowym smakiem będącym wynikiem obecności cebuli i aromatycznych przypraw. Kofta może być smażona, pieczona lub grillowana i występować w różnych wielkościach.

Czym jest kofta?

Kotleciki baranie kofta przygotowuje się z mięsa mielonego, które łączy się z cebulą, natką pietruszki i przyprawami. W innych wersjach mięso miesza się jeszcze z kaszą bulgar, jajkiem i ryżem. Ogólnie kofta występuje aż w 291 różnych wersjach.

Najpopularniejsze wersje kofty to:

  • Cig kofte – wersja z kaszą bulgar, jajkiem i cebulą. Smaku tej odmianie dodaje papryka i pasta pomidorowa. Najważniejszą przyprawą jest jednak isot, czyli bardzo ciemna odmiana papryki. Klopsiki cig kofte podaje się na liściach sałaty.
  • Icli kofte – „ciasto” z kaszy bulgar wypełnione jest mielonym mięsem z natką, cebulą i przyprawami. Wersja ta wywodzi się z krajów arabskich, a do jej przygotowania trzeba dużych umiejętności.
  • Tekirdag koftesi – ta odmiana klopsików jest przygotowana z mięsa wołowego i doprawiona sosem chili.
  • Kasarli kofte – klopsiki z żółtym serem w środku. Podczas pieczenia ser się roztapia i tworzy kleistą zawartość.
  • Kadinbudu kofte – to kofta z jagnięciny i ryżu. Pozostałymi składnikami są cebula, natka pietruszki i tymianek.

Wariacje na temat kofty są naprawdę różne. Klopsiki przygotowuje się z owoców morza, gotuje w sosie z granatu albo przyrządza z trzech różnych rodzajów mięsa. Różne są też kształty – od małych kulek do dużych kotletów o wrzecionowatej formie.

Jak przygotowuje się kofta?

Kucharz mieli mięso, a następnie kroi drobno cebulę i natkę oraz łączy je z mięsem i doprawia. Formowane są kulki, które następnie piecze się lub grilluje. Kofta z dodatkiem sera, ryżu lub wersja icli kofte wymagają znacznie więcej pracy. Gotowe klopsiki nadziewa się na patyczki lub specjalne szpikulce i grilluje do momentu, aż ich wierzchnia warstwa mocno zbrązowieje. W niektórych lokalach klopsiki są smażone.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć koftę?

Kofta podawana jest jako przekąska, ale może być też mięsnym składnikiem dania obiadowego. Doskonale smakuje z plackami pide i z hummusem, ale klopsiki można też skomponować z daniami innych kuchni, np. z sałatką grecką, japońskim okonomiyaki czy indyjskimi warzywami pakora.

Podobne dania

Daniem podobnym nie tylko formą, ale i nazwą, są indyjskie malai kofta – wegetariańskie klopsiki podawane w ostrym sosie. Osoby lubiące mięso baranie lub jagnięce mogą spróbować także kebaba albo merguez, czyli kiełbasek z jagnięciny.

Ciekawostki na temat kofty

1. W Turcji kofta podawana jest często w pieczywie jako zamiennik kebaba. Klopsiki serwuje się jak danie doner kebab – z warzywami i sosami.

2. W niektórych krajach klopsiki przygotowuje się też z kurczaka, taka wersja jest szczególnie popularna na Cyprze i w Grecji (i serwowana z tzatzikami lub jogurtem). W Indiach kofta przygotowywana jest najczęściej z samych warzyw.

3. W Albanii działają specjalne sklepy Qofteri, które oferują piwo i koftę.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kofta w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy