Pakora


Pakora
- Czym jest pakora?
- Jak przygotowuje się pakorę?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pakorę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat pakory
-
Kuchnia Indyjska
-
Alergeny Gluten
-
Baza dania Warzywa / Owoce
-
Rodzaj dania Przekąska
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest pakora?
Pakora jest przekąską, która szczególną popularnością cieszy się na południu Indii. Warzywa zanurzone w cieście i smażone na głębokim oleju stanowią osobne danie, ale mogą być też dodatkiem do innych potraw. Idealna pakora jest odpowiednio przyprawiona. Całego uroku nadają jej przyprawy takie jak czarnuszka, czy po prostu indyjskie mieszanki przyprawowe. Danie je się nie tylko w Indiach, ale także w Wielkiej Brytanii (przede wszystkim w Szkocji, gdzie podaje się je jako fast food), w Nepalu oraz w Chinach. W Indiach pakorę można zjeść zarówno w ekskluzywnych restauracjach, jak i w ulicznych barach.
Pakora występuje w kilku odmianach:
- Paalak pakora – ze szpinakiem,
- Paneer pakora – z serem,
- Fish pakora – z rybą,
- Phal ka pakora – z owocami.
Jak przygotowuje się pakorę?
Głównymi składnikami pakory są warzywa oraz besanowy klar, czyli gęste ciasto z mąki ciecierzycowej. Hindusi wykorzystują do pakory różne warzywa – np. ziemniaki, kalafiory, cebulę, pomidory, chili i bakłażany. Warzywa gotuje się na półtwardo (nie mogą być rozgotowane). W czasie gotowania kucharz przygotowuje ciasto będące połączeniem mąki pszennej i mąki z ciecierzycy. Przyprawia je, sprawdza konsystencję i zanurza w nim warzywa. Te momentalnie trafiają do głębokiego, mocno rozgrzanego tłuszczu i są smażone na złoty kolor.
Niektóre wariacje na temat pakory polegają na zmieleniu warzyw i zanurzeniu ich w cieście, co daje swego rodzaju kotleciki. Inną wersją jest panierowanie ryby.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pakorę?
Pakora jest podawana w Indiach jako przekąska i obowiązkowo pije się do niej herbatę. W restauracjach danie podawane jest jako aperitif. Pakora podawana jest na gorąco i z ziołowymi lub warzywnymi dipami. W wersji „na szybko” może być podana po prostu z ketchupem.
Podobne dania
W wielu kuchniach świata można znaleźć połączenie ciasta oraz warzyw. W kuchni wietnamskiej „odpowiednikiem” pakory można nazwać banh xeo, czyli naleśniki z mięsem i warzywami. Natomiast w kuchni indyjskiej bardzo podobnym daniem jest samosa, czyli pierożki smażone z warzywnym farszem.
Ciekawostki na temat pakory
1. Pakora powinna być dokładnie odsączona z tłuszczu od razu po zdjęciu jej z patelni. Dzięki temu danie jest bardziej dietetyczne.
2. Inne nazwy potrawy to pakodi, pakoda (w Chinach) i ponako. W Nepalu pakora zwie się pakauda, a w Somalii danie znane jest pod nazwą bajiye.
3. Tradycyjna pakora jest daniem podawanym z okazji ważnych uroczystości i przyjęć np. ślubu.