Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pide

Pide
turecki placek Pide

Pide

Drożdżowe placki pide są jednym z przysmaków kuchni tureckiej. Przygotowuje się je w wielu różnych wersjach – z dodatkiem warzyw, jajek, serów i różnego rodzaju sosów. Pide często kojarzy się z pizzą, ale proces powstawania dania jest inny tak samo, jak składniki w nim zawarte.

Czym jest pide?

Tradycyjne placki pide powstają z mąki pszennej, drożdży, mleka, oliwy, masła, cukru i soli. Nadzieniem jest ser, papryka, jajka, pomidory oraz masło i przyprawy, takie jak pieprz i oregano. Pide ma kształt łódki albo wrzecionowatej pizzy. Pide nie należy jednak mylić z grecką pitą, gdyż są to dwie różne potrawy. Ani też ramazan pidesi, czyli z tureckim chlebem jedzonym w czasie Ramadanu.

Pide nacina się w kratkę jak kiełbaski na grilla. Elementem, który odróżnia placek od pizzy, jest wybite na wierzchu jajko oraz fakt, że nadzienie samo w sobie jest zazwyczaj prostsze od kompozycji dodatków na pizzy, aczkolwiek nie jest to regułą. Zdarzają się bardzo bogate pide z mnóstwem składników. Placek może być przygotowany np. z mięsem albo po wegańsku.

Jak przygotowuje się pide?

Zaczyn miesza się z pozostałymi składnikami i odstawia do wyrośnięcia. W czasie wyrastania przygotowywany jest farsz. Część jego składników jest pieczona (np. papryka), reszta surowa. Wyrośnięte ciasto wałkuje się i formuje w łódkę, a następnie w powstałe zagłębienie nakłada farsz i całość piecze.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pide?

Pide idealnie komponuje się z kebabem. Zestaw pide, kebab i surówka to idealne drugie danie. Do pide można stosować także hummus z kuchni tureckiej, sos fava z kuchni greckiej lub jakiś zimny dip, np. tzatziki.

Pide może być też samodzielną przekąską lub daniem śniadaniowym.

Podobne dania

Zdecydowanie pide najbardziej przypomina pizzę lub jej mniejsze odmiany, czyli pizzerki. Brzegi placka są wywinięte podobnie, jak w przypadku pizzy i bardzo podobne są też składniki farszu. Różnica polega jednak na kształcie i sposobie pieczenia, a także na obecności masła, którego nie ma w pizzy.

Bardzo podobne danie znajdziemy też w kuchni gruzińskiej. Jest nim placek chaczapuri.

Ciekawostki na temat pide

1. Pide piecze się zawsze w temperaturze niższej niż pizzę.

2. W regionie Morza Czarnego przygotowuje się wersję karadeniz pidesi, czyli okrągłe pide na grubym cieście.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pide w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy