Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Hummus

Hummus
turecki Hummus

Hummus

Gęsty sos hummus to jedna z najpopularniejszych przekąsek kuchni tureckiej. Podaje się go w picie lub samodzielnie, jako gęsty dip do maczania. Potrawa jest dziś typowo turecka, ale jej korzenie są egipskie i danie przygotowywano już w starożytności.

Czym jest hummus?

Hummus jest to gęsty dip przyrządzany z roślin strączkowych, najczęściej z ciecierzycy lub bobu. Powstaje z połączenia bazowej rośliny strączkowej z czosnkiem, oliwą i kilkoma innymi składnikami. Dip ma dużą wartość odżywczą. Cechuje się bogactwem witaminy C, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (pochodzących z oliwy), manganu, kwasu foliowego, witaminy B6 oraz metioniny poprawiającej pracę układu nerwowego i obniżającej poziom cholesterolu.

Hummus wywodzi się z Egiptu, podobnie jak znane w Turcji kotleciki falafel. Legenda podaje, że hummus wymyślił sułtan Saladyn, a miało to miejsce w czasie wypraw krzyżowych. Pierwszy przepis na hummus znaleziono w książce kucharskiej pochodzącej ze starożytnego Egiptu, ale warto wspomnieć jeszcze, że nad zaletami hummusu rozpisywali się też Sokrates i Platon.

Wojna o potrawę toczona jest między Libanem i Izraelem. Arabowie dążyli do tego, by objąć nazwę patentem w swoim kraju z uwagi na to, że Liban jest znaczącym eksporterem hummusu, ale niestety próby te się nie powiodły i nie rozstrzygnięto o wyłączności na używanie nazwy.

Jak przygotowuje się hummus?

Ugotowana ciecierzyca jest miksowana z czosnkiem, sosem tahini, sokiem z cytryny, oliwą oraz przyprawami takimi jak kminek i natka pietruszki. Idealny hummus powinien być całkowicie kremowy. Kucharz zawsze dba o to, by nie występowała w nim ani jedna grudka.

Danie można przygotowywać też w innych wersjach np. z burakami lub z dynią. Znane są też odmiany z awokado i suszonymi pomidorami. Jeśli przygotowywana jest tradycyjna wersja, to kucharz dba o to, by wybrać miękką odmianę ciecierzycy, dlatego że ta twarda spowoduje, że danie będzie miało grudki i dodatkowo wyjdzie zbyt rzadkie.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć hummus?

Hummus jest przekąską podawaną zarówno do dań zimnych, jak i ciepłych. Często jest on dodatkiem do pity, ale można go serwować też jako dip do surowych warzyw lub smarować nim pieczywo.

Na miseczce hummus często podaje się posypany zmieloną papryką.

Podobne dania

Hummusowi najbliżej jest do greckiej pasty fava, która ma w składzie żółtą fasolę, cebulę i oliwę.

Ciekawostki na temat hummusa

1. Hummus ma 10 g tłuszczu w 100 gramach, 6 g błonnika, 8 g białka, 14 g węglowodanów i 228 mg potasu. Ponadto, z uwagi na niski indeks glikemiczny, dip polecany jest dla diabetyków. Jego walory docenią też osoby cierpiące na anemię oraz miażdżycę.

2. Hummus jest popularny w Północnej Afryce i na całym Bliskim Wschodzie, głównie w kuchni żydowskiej i greckiej.

3. Największy do tej pory talerz sosu przygotowali w 2010 roku libańscy kucharze. Porcja ważyła 10 452 kg.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Hummus w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy