Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kebab

Kebab doner
kebab

Kebab

Kebab stał się popularny na całym świecie. Wyróżniamy ponad 20 odmian tego tureckiego dania. Sekretem kebaba jest nie tylko rodzaj mięsa, ale też sposób jego pieczenia. Mięso nadziewa się na pionowy rożen i wolno piecze, obracając i ścinając te części, które są już gotowe.

Czym jest kebab?

Kebab jest najsławniejszym daniem kuchni tureckiej. Do przygotowania kebaba tradycyjnie wykorzystuje się baraninę, ale obecnie potrawa powstaje także z kurczaka albo z cielęciny. Nigdy jednak nie przygotowuje się kebaba z mięsa wieprzowego.

Najbardziej znane odmiany tego mięsa to:

  • Doner kebab – nazwa ta w tłumaczeniu oznacza dokładnie „obracające się pieczone mięso”. Danie to wynaleziono w XIX wieku.
  • Iskender kebab – mięso w tej wersji dania układa się na pieczywie i jogurcie, a dodatkiem jest sos pomidorowy i masło.
  • Adana kebab – jest to wersja bardzo pikantna z mięsa mielonego pieczonego na szpikulcu i podawana na chlebku, który kształtem przypomina łódkę.
  • Shish kebab – jest to odmiana kebaba, którą piecze się na specjalnym szpikulcu, znana najbardziej w Izraelu, Iranie i Armenii. Shish kebab powstaje z mięsa mielonego, jest najbardziej elegancką odmianą i w odróżnieniu od dania doner kebab, serwowaną w lokalach wyższej klasy. Słowo shish wywodzi się z języka ormiańskiego i oznacza po prostu szaszłyka.

Słowo kebab pochodzi z języka perskiego, a sposób przygotowania potrawy mieli ponoć wymyślić żołnierze, który piekli nad ogniskiem mięso nadziane na miecze. Szybko zauważyli oni, że pionowe ustawienie miecza sprawia, że soki i tłuszcz mięsa spływają od góry do dołu i po upieczeniu całość jest dzięki temu bardzo soczysta.

Danie często spotykane jest na Bliskim Wschodzie pod nazwą shawarma (szorma).

Jak przygotowuje się kebab?

Mięso na kebaba marynuje się w mieszance przypraw, następnie zbija w duże kawałki (nawet do kilkudziesięciu kilogramów) i piecze na obrotowym rożnie.

Kebab powstaje z doskonałej jakości mięsa. Najlepsza jest baranina, ale część lokali wykorzystuje też cielęcinę i kurczaka.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kebab?

Kebab podaje się najczęściej z owczym serem, surówkami i różnego rodzaju sosami. Bardzo często podawany jest też w picie lub macy, w postaci fast fooda. Sosy do kebaba mogą być różnorodne i większość lokali oferuje kilka różnych sosów do wyboru.

Kebab może być serwowany na obiad z frytkami, pieczywem lub opiekanymi ziemniakami i różnego rodzaju sałatkami bądź surówkami. W Turcji kebaba je się bardzo często z aryanem, czyli z napojem na bazie jogurtu i wody.

Podobne dania

Bardzo podobnym daniem jest grecki gyros. Mięso piecze się tak samo, na takim samym rożnie i również ścina elektrycznym nożem. Kiedy kebab pieczony jest na wykałaczkach lub specjalnych patyczkach, przypomina kurczaka tandoori.

Ciekawostki na temat kebaba

1. 100 gram kebaba to ok. 170 kcal.

2. Niemcy nazywają kebaba döner, czyli po prostu „obracający się”. Jeśli natomiast mięso podane jest w placku lawasz, to takie danie nosi nazwę dürüm döner.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kebab w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy