Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tajskie curry

Tajskie curry
Tajskie zielone curry

Tajskie curry

Tajskie curry to kategoria potraw, która obejmuje 3 podobne pod względem składników, ale inne wizualnie dania. Do przygotowania tajskiego curry wykorzystuje się warzywa, mięso, ryby lub krewetki, a także sosy, zioła i ostre przyprawy. Tajskie curry to dania kolorowe, ale rzadsze od indyjskich wersji.

Czym jest tajskie curry?

Tajskie curry to jedne z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej. Tajskie curry występuje w 3 zasadniczych wersjach:

  • Kaeng khiao wan (green curry) – to potrwa, która swoją nazwę wzięła od koloru zielonego (khiao to zielony) oraz słodkiego smaku (wan). Tłumacząc całą nazwę na język polski, otrzymujemy „słodkie zielone curry”. Danie powstaje z mięsa wieprzowego, ryb, tofu lub krewetek z dodatkiem mleka kokosowego, chili, czosnku, zielonej pasty curry, pędów bambusa, zielonego bakłażana, groszku, liści limonki, kolendry i tajskiej bazylii.
  • Kaeng kari (yellow curry) – potrawa może mieć w składzie mięso z kurczaka, rybę, krewetki albo tofu. Charakterystyczny żółty kolor nadają jej ziemniaki, żółta pasta curry i marchewka.
  • Kaeng phed (red curry) – w skład kaeng phed wchodzi mięso, krewetki, czerwona pasta curry, czerwona papryka, chili, marchew, liście limonki, a także sos rybny i ostrygowy.

Jak przygotowuje się tajskie curry?

Przygotowanie tajskiego curry rozpoczyna się od obróbki warzyw, które rozdrabnia się odpowiednio i smaży. Następnie smaży się mięso, rybę lub krewetki. Dalej składniki zaprawia się pastą curry i dusi, po czym dodaje resztę przypraw i mleko kokosowe. Stopień pikantności curry regulowany jest za pomocą sosu ostrygowego i rybnego, a w przypadku green curry ważny jest też dodatek cukru. Jeżeli w przepisie wykorzystywane jest tofu, to dodaje się je na końcu i ostatecznie doprawia danie sokiem z limonki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tajskie curry?

Tajskie curry podaje się najczęściej w głębokiej miseczce, a na talerzyku serwuje ryż jaśminowy i sałatkę z ziół. Oczywiście można go też jeść z indyjskim pieczywem, np. chlebkiem naan lub naleśnikami papadam. Jako przypraw używa się sosów – rybnego i ostrygowego.

Podobne dania

Tajskie curry jest podobne do wielu potraw kuchni indyjskiej, z tym że nieco rzadsze. Kaeng phed przypomina vindaloo, czyli ostre curry indyjskiej. Kaeng khiao wan jest podobne do palak paneer, czyli wegetariańskiego curry ze szpinakiem i serem, natomiast kaeng kari to potrawa przypominająca chicken korma– curry w sosie jogurtowym.

Ciekawostki na temat tajskiego curry

1. Żadne tajskie curry nie ma sztywnego przepisu, którego kucharze bezwzględnie się trzymają. Najważniejszym punktem odniesienia w każdym z przypadków jest kolor potrawy, co wiąże się z zastosowaniem pasty o określonej barwie, a także dodatkowego składnika barwiącego – ziemniaków lub ziół i groszku. Kolor samej pasty curry zależy z kolei od użytej w niej papryki: żółtej, czerwonej lub zielonej.

2. Najpopularniejszą wersją tajskiego curry jest kaeng khiao wan, czyli green curry.

3. W składzie pasty curry można znaleźć kurkumę, pieprz, imbir, gorczycę, chili, paprykę słodką i ostrą, szalotkę, czosnek, kolendrę, skórkę dzikiej limety i trawę cytrynową.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tajskie curry w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy