Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Butter chicken

Butter chicken
indyjski butter chicken

Butter chicken

Kurczak maślany butter chicken to danie, które stanowi niewątpliwie podstawę kuchni indyjskiej. Potrawa jest połączeniem mięsa kurczaka, jogurtu, masła, śmietany i wonnych przypraw. Butter chicken ma konsystencję gęstej potrawki i czerwony kolor.

Czym jest butter chicken?

Butter chicken to indyjska potrawka z kurczaka w sosie ze śmietany i masła. Podstawą jest marynowane mięso kurczaka a przyprawami imbir, czosnek, goździki, garam masala, sok z cytryny, miód, gęsta śmietana oraz pomidory. Butter chicken cenione jest z uwagi na delikatny smak oraz bardzo zawiesisty i tłusty sos o oryginalnym zapachu.

Butter chicken jest jednym z rodzajów indyjskiego curry. Danie powstało w Delhi w północnych Indiach i wywodzi się z tradycji kulinarnej Pendżabu. Butter chicken jest jednym z niewielu dań, których historia jest dokładnie znana. Wiemy na pewno, że maślanego kurczaka wymyślono w restauracji Moti Mahal w Daryaganj Delhi. Twórcą butter chicken jest właściciel restauracji – Kundan Lal Gujral. Potrawa serwowana jest w Indiach tradycyjnie na śniadanie, chociaż u nas jej charakter jest raczej obiadowy.

Jak przygotowuje się butter chicken?

Przygotowanie prawdziwego butter chicken wymaga starannego zamarynowania mięsa. Marynata przygotowywana jest z jogurtu, przyprawy tandoori masala, chili, imbiru, czosnku i soku z cytryny. Kurczaka marynuje się w takiej mieszance przez całą noc, a następnie gotuje w tandoor (tradycyjnym piecu) lub smaży. Kucharz w czasie smażenia przygotowuje sos do kurczaka. W skład sosu wchodzi klarowane masło, goździki, koncentrat pomidorowy, pomidory oraz kardamon i cynamon. Po usmażeniu kurczaka łączy się go z sosem, a całość zaprawia śmietaną, miodem oraz przyprawą garam masala. Później sprawdza się już tylko smak i definiuje go za pomocą pieprzu i soli.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć butter chicken?

Danie butter chicken powinno być podane na półmisku razem z kopczykiem ryżu oraz przybrane kolendrą bądź natką pietruszki. „Na szybko” butter chicken można podać z bagietką, chlebkiem naan lub pitą. Jeżeli chcemy uczynić z potrawy danie obiadowe, można zamówić dodatkowo sałatkę z owocami granatu lub sałatkę kachumber z czerwoną cebulą, ogórkiem i pomidorami.

Podobne dania

Butter chicken to jeden z wielu kurczaków curry popularnych w kuchni indyjskiej. Podobnymi są z pewnością kurczak tandoori oraz kurczak tikka masala. To ostatnie danie ponoć inspirowane jest maślanym kurczakiem. Kurczak tikka masala to również danie ze śmietanowym sosem oraz pomidorami. W przypadku butter chicken i tikka masala podobne są nie tylko składniki, ale wygląd.

Ciekawostki na temat butter chicken

1. Kurczaka do butter chicken kroi się w grubą kostkę albo w plastry. Do potrawy Indusi wykorzystują mięso z piersi lub z ud.

2. Indyjscy kucharze przygotowują butter chicken z samymi pomidorami, z samym koncentratem pomidorowym, z mieszanką obu tych składników lub z pastą pomidorową.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Butter chicken w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy