Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Palak Paneer

Palak Paneer
Palak Paneer na talerzu

Palak Paneer

Palak paneer to propozycja dla wegetarian, którzy szukają urozmaicenia, ale jednocześnie chcą też zjeść coś bardzo zdrowego. Potrawa łączy w sobie smak szpinaku, sera paneer, pomidorów, czosnku oraz przyprawy garam masala. Podawana jest obowiązkowo na gorąco z ryżem lub z indyjskim pieczywem.

Czym jest palak paneer?

Palak paneer to wegetariańskie danie, które pochodzi z północnych Indii, z regionu Punjab. W potrawie znajdziemy ser paneer, pomidory, szpinak, przyprawę garam masala oraz czosnek. Nazwa dania wzięła się od słów „palak”, co oznacza szpinak oraz od „paneer”, co odnosi się do białego indyjskiego sera. Potrawa ma postać gęstego curry i jest bardzo mocno doprawiona.

Jak przygotowuje się palak paneer?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu palak peneer jest zrobienie sera. Ser zawsze musi być świeży, bo inaczej będzie się rozpadał w potrawie, a to negatywnie wpłynie na jej wygląd. Następnie gotuje się szpinak, miksuje go i dodaje do niego chili, czosnek i imbir. Do garnka trafia później cebula i przyprawy, w tym garam masala. Całość dusi się aż do uzyskania gęstej konsystencji.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć palak paneer?

Palak paneer smakuje doskonale z indyjskim chlebkiem naan, ale można go podawać również z ryżem gotowanym na sypko. Doskonałą dekoracją jest pokrojony drobno szczypiorek.

Podobne dania

Potrawa palak paneer jest podobna do innej wegetariańskiej propozycji z kuchni indyjskiej, czyli dania chana masala. Ta potrawa to curry z ciecierzycy. Miłośnicy bezmięsnych dań mogą spróbować też dal makhani, czy curry z fasoli lub aloo gobi – potrawy z ziemniaków i kalafiora.

Ciekawostki na temat palak paneer

1. Indyjscy szefowie kuchni regulują pikantność palak paneer za pomocą chili. Jeżeli klient chce delikatniejszej wersji dania, to zmniejszają ilość papryczki.

2. Po podsmażeniu ser paneer ma charakterystyczną gumowatą konsystencję.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Palak Paneer w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy