Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chicken Jalfrezi

Chicken Jalfrezi
Chicken Jalfrezi z ryżem i samosą

Chicken Jalfrezi

Chicken jalfrezi to danie z kurczaka, którego marynuje się w orientalnych przyprawach i smaży z warzywami. Danie inspirowane jest kuchnią chińską i obróbką stir-fry, czyli szybkim smażeniem na dużym ogniu. Potrawa jest pikantna i cechuje się bogactwem różnorodnych warzyw.

Czym jest chicken jalfrezi?

Chicken jalfrezi to połączenie mięsa z kurczaka, warzyw i przypraw. Chicken jalfrezi oznacza pikantnego kurczaka, bo jalfrezi tłumaczy się właśnie jako „pikantne jedzenie”. Potrawę smaży się w podobny sposób jak wiele dań kuchni chińskiej. Chicken jalfrezi jest bardzo popularne w indyjskich restauracjach, ale wywodzi się z kulinarnej tradycji Brytyjczyków. Potrawa powstała w wyniku chęci oszczędzania mięsa, które pozostawało po wystawnych przyjęciach. Resztki mięs zbierało się, dodawało warzywa, przyprawiało i tak oto stworzono całkiem nowe danie. Pierwotnie przepis na chicken jalfrezi pojawił się właśnie w formie pomysłu na wykorzystanie resztek mięsa.

Dzisiaj chicken jalfrezi przygotowuje się ze świeżego mięsa, ale trzeba pamiętać, że tradycyjnie potrawa była przyrządzana ze skrawków mięs pieczonych, smażonych i gotowanych.

Jak przygotowuje się chicken jalfrezi?

Podstawą chicken jalfrezi jest mięso z piersi kurczaka. Kroi się je w kostkę, soli i doprawia kurkumą, a następnie szybko obsmaża. Przed smażeniem można je dodatkowo zamarynować, a wtedy łatwiej jest wydobyć z dania głębię smaku. Do kurczaka dodawana jest papryczka chili, cebula, pomidory, a także przyprawy takie jak kolendra i kminek. Po podsmażeniu kurczaka, na patelnię trafia jogurt i całość dusi się do miękkości. Na drugiej patelni smaży się zieloną paprykę, cebulę, czosnek i pomidory a później łączy je z kurczakiem. Całość zasmaża się jeszcze przez kilka minut. W niektórych lokalach potrawę przygotowuje się z koncentratem pomidorowym lub z pomidorami z puszki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chicken jalfrezi?

Smak chicken jalfrezi doskonale wzbogaca świeża kolendra oraz natka pietruszki. Potrawa jest podawana z gęstym sosem, tak więc idealnie komponuje się z indyjskim pieczywem. Można podawać ją też z ryżem basmati lub jaśminowym.

W restauracjach chicken jalfrazi podaje się w specjalnym rondlu ustawianym na trójnogu na środku stołu. Potrawa prezentuje się wtedy naprawdę atrakcyjnie, a posiłek nabiera wystawnego charakteru.

Podobne dania

Chicken jalfrezi jest jedną z odmian curry z kurczaka. Podobnymi potrawami są chicken korma (również z dodatkiem jogurtu), a także kurczak tikka masala – z jogurtem i pomidorami.

Ciekawostki na temat chicken jalfrezi

1. Chicken jalfrezi jest najpopularniejszym daniem kuchni indyjskiej, które serwuje się w restauracjach w Wielkiej Brytanii.

2. Chicken jalfrezi występuje też pod nazwami takimi jak jhal frezi, zalfrezi czy jaffrazi.

3. Potrawa chicken jalfrezi często mylona jest z innymi daniami, np. z vindaloo, czyli curry z wieprzowiny oraz z potrawami kuchni chińskiej.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chicken Jalfrezi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy