Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Papadam

Papadam
indyjskie Papadamy

Papadam

Naleśniki papadam przypominają tortillę. Wypieka się je z ciasta, które powstaje z mąki z ciecierzycy, soczewicy, mąki ryżowej i mąki z czarnej fasoli urad. Danie piecze się nad otwartym płomieniem lub smaży i podaje do wielu potraw mięsnych oraz samodzielnie z sosami.

Czym jest papadam?

Papadam to rodzaj naleśników, które powstają z połączenia kilku mąk: ciecierzycowej, soczewicowej, ryżowej i z fasoli urad. Ciasto na papadam przyprawia się mieszanką chili, czosnku, pieprzu, asafetydy (zapaliczki cuchnącej) oraz solą i olejem z orzeszków ziemnych. Papadam ma wiele nazw – potrawa nazywana jest np. papad, pappadam, pappard czy poppadom. Danie jest najpopularniejsze w południowych Indiach, ale przyrządza się je również w Bangladeszu i w Pakistanie.

Jak przygotowuje się papadam?

Indyjski kucharz miesza mąkę z solą oraz przyprawami, a następnie dodaje wodę i tworzy ciasto. Gotowa masa jest gęsta i daje się formować w dłoniach. Robi się z niej kulki i wałkuje je. Tradycyjnie papadam wypieka się w kształcie płaskich placków (naleśników), ale w niektórych restauracjach potrawa przypomina prażynki, chipsy lub bułeczki. Ważne jest jednak to, by ciasto było naprawdę cienko rozwałkowane, bo tylko wtedy papadam ma odpowiedni poziom chrupkości.

Czasami papadam przyrządza się z mieszanki innych mąk – z tapioki, mąki z grochu lub z ziemniaków i z dodatkiem sody oczyszczonej. Modyfikacji podlega też końcowa obróbka – w niektórych częściach Indii danie suszy się, zamiast smażyć lub piec. Zmieniają się również przyprawy, bo papadam może być nawet z kolendrą, czosnkiem czy sezamem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć papadam?

Papadam podaje się jako przystawkę bądź przekąskę. Najlepiej smakuje z sosami i dipami, np. z raitą. Idealnie będzie się komponować również z siekanymi warzywami.

W celu obniżenia wartości kalorycznej papadam kucharze układają naleśniki na papierowych ręcznikach, które chłoną tłuszcz. To, co jest bardzo ważne, to czas spożywania papadam. Naleśniki są najlepsze do godziny po przyrządzeniu, im dłużej leżą, tym ich smak bardziej się pogarsza. Kiedy są świeże, cechują się chrupkością, w miarę przechowywania chłoną wilgoć.

Podobne dania

Ci smakosze kuchni indyjskiej, którym papadam przypadło do gustu, mogą z powodzeniem spróbować też chlebka naan lub samosy. Naan to chleb z białej mąki i drożdży, wypiekany w specjalnym piecu. Samosa to pierożki cechujące się podobną chrupkością.

Ciekawostki na temat papadam

1. Naleśniki papadam są bardzo zdrowe. Zawierają dużo potasu (1000 mg/1000 g), sporo magnezu i wapnia – odpowiednio 271 i 143 mg/100 g oraz duże ilości białka – 26 g w 100 g.

2. Smażenie papadam musi być bardzo krótkie. Szefowie kuchni wkładają ciasto na mocno rozgrzany olej i smażą z jednej strony zaledwie po kilka sekund.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Papadam w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy