Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kurczak tikka masala

chicken tikka masala
Kurczak tikka masala

Kurczak tikka masala

Kurczak tikka masala to danie, które łączy w sobie dobrej jakości mięso z kurczaka oraz gęsty, śmietanowy sos z pomidorami i wonnymi przyprawami. Danie stworzyli Brytyjczycy, ale inspirowane jest ono kulinarną tradycją Indii.

Czym jest kurczak tikka masala?

Kurczak tikka masala jest daniem brytyjskim, ale opartym na tradycji indyjskiej oraz pakistańskiej. Moment powstania potrawy do dziś dnia nie jest jednoznaczny. Jedna hipoteza głosi, że kurczak tikka masala został po raz pierwszy przygotowany w Glasgow w latach 60. XX wieku. Ponoć jeden z gości restauracji miał poprosić o podanie sosu do kurczaka tikka, gdyż zaserwowane przez kucharza mięso było po prostu za suche. Kucharz stworzył więc dla gościa sos, który powstał z połączenia zupy pomidorowej, jogurtu oraz przypraw.

W związku z tym wiele brytyjskich restauracji przypisuje sobie stworzenie tej potrawy i do dziś dnia nie wiadomo, gdzie rzeczywiście powstała. Źródła podają niekiedy, że kurczak tikka masala powstał w jednej z restauracji w Delhi i że tam też jest oryginalny przepis datowany na rok 1947. Według tej historii potrawa powstała w Indiach Brytyjskich, jako danie, które miało być przystosowane do kulinarnego gustu Brytyjczyków.

Potrawa składa się z kurczaka tikka, czyli marynowanych i pieczonych lub grillowanych filetów z kurczaka oraz gęstego sosu z warzywami i przyprawami.

Jak przygotowuje się kurczaka tikka masala?

Podstawą dania są filety z kurczaka, które najpierw marynuje się w jogurcie i mieszance przypraw tikka, a następnie smaży (na oleju lub klarowanym maśle) lub grilluje. Do kurczaka przygotowuje się specjalny sos, który jest połączeniem śmietany, mleka kokosowego lub jogurtu z cebulą, pomidorami, mieszanką przypraw garam masala, imbirem oraz ziarnami kolendry. Cebulę przysmaża się na złoty kolor razem z imbirem, całość należy zagotować razem z przyprawami, a potem dodać do rondla mięso.

Kurczak tikka masala jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii i przygotowywany na niezliczoną ilość sposobów, również w wersji wegetariańskiej. Danie cieszy się taką popularnością, że Robin Cook, były minister spraw zagranicznych UK, ogłosił je potrawą narodową.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kurczaka tikka masala?

Kurczaka tikka masala podaje się na dużym półmisku z ryżem ugotowanym na sypko lub z chlebem naan. W wersji na wynos podawany jest często w picie lub na placuszkach chapati.

Podobne dania

Potrawami podobnymi do kurczaka tikka masala są m.in. chińskie chop suey lub chow mein.

Ciekawostki na temat kurczaka tikka masala

1. Niektóre źródła podają, że pierwowzorem kurczaka tikka masala mogła być tradycyjna indyjska potrawa murgh makhni, czyli maślany kurczak.

2. Kurczak tikka masala w niektórych restauracjach podawany jest pod nazwą kurczak tandoori masala.

3. Potrawa jest jednym z 7 najczęściej serwowanych w Wielkiej Brytanii kurczaków curry.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kurczak tikka masala w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy