Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Naan

indyjski Naan
naan

Naan

Naan to najpopularniejszy indyjski chleb. Wypieka się go z białej mąki, drożdży, masła, jogurtu i przypraw. Chlebek różni się wyglądem od pieczywa, jakie znamy w naszym kraju, ale cieszy jednocześnie ogromnym powodzeniem. Sprawdź, z czym można jeść naan i jak się go robi.

Czym jest naan?

Chlebek naan jest płaski i wypieka się go w kształcie kropli w specjalnym piecu zwanym tandoor. W skład chlebka naan wchodzi biała mąka o środkowoazjatyckim pochodzeniu, a także drożdże, jogurt, masło, sól oraz przyprawy takie jak czarnuszka i czosnek.

Naan jest przysmakiem kuchni kaszmirskiej. Tradycja jego wypiekania jest bardzo stara. Naan przyrządzano już przed wiekami. Do dziś dnia krążą legendy, o dawnych mnichach, którzy pielgrzymując, nosili ze sobą piec tandoor i wypiekali w nim naan. W Indiach chleb ten je się do wielu potraw, zarówno do mięs, jak i dipów. Naan występuje w kilku wersjach, m.in. jako:

  • Kemma naan – chlebek faszerowany mięsem (jagnięciną i baraniną).
  • Peshawari naan – z farszem z rodzynek i orzechów.
  • Roghani naan – z sezamem.
  • Amritsari naan – z ziemniakami i cebulą.

Popularne są też burgery naan, czyli indyjskie fast foody, w których mięso i dodatki wkłada się między dwa placki naan.

Jak przygotowuje się naan?

Przygotowanie naan rozpoczyna się od zrobienia drożdżowego rozczynu. Drożdże miesza się z ciepłym mlekiem, dodaje cukier i pozostawia na jakieś czas, żeby zaczęły pracować. Następnie wlewa się je do mąki, dodaje przyprawy i wyrabia ciasto. Po wyrośnięciu wałkuje się z niego placki i piecze je w mocno nagrzanym piecu lub w piekarniku. Indyjscy szefowie kuchni często przygotowują naan z dodatkiem różnych ziół. Nie tylko z czosnkiem i czarnuszką, ale też z kolendrą albo kminem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć naan?

Ciepłe jeszcze chlebki naan można posmarować masłem albo podawać je dopiero wtedy, kiedy wystygną. Możliwości łączenia jest nieskończenie wiele. Naan można jeść ze wszystkim – z mięsem, z sałatką czy z gęstym dipem. Chlebki naan są najczęściej zamawianym dodatkiem do dań kuchni indyjskiej, dlatego że doskonale komponują się z większością potraw. Są nieodłącznym dodatkiem do dań, w których występuje dużo sosu, np. do butter chicken lub kurczaka tikka masala. Smak naan można dowolnie modyfikować, posypując pieczywo przyprawami lub nasączając ulubionymi sosami.

Podobne dania

Naan przypomina chapati, czyli inny wypiek kuchni indyjskiej. Różnica polega jednak na składzie i sposobie pieczenia. Chapati wypieka się z przaśnego ciasta. Naan powstaje w piecu tandoor, natomiast chapati piecze się na rozgrzanym kamieniu lub w metalowym naczyniu.

Ciekawostki na temat naan

1. Naan cieszy się popularnością głównie w krajach takich jak Indie, Pakistan, Birma i Bangladesz.

2. Chleb naan jest bogaty w witaminy i minerały. Jedząc go, dostarczamy do organizmu m.in. białko, żelazo, wapń, magnez, mangan, fosfor, tiaminę, ryboflawinę i witaminę E.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Naan w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy