Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kotlety

kotlety mielone
Kotlety schabowy z frytkami

Kotlety

Kotlety bardzo często goszczą na polskich stołach. Kotlety schabowe, mielone i kotlety de volaille są w naszej kuchni potrawami kultowymi. Historia każdego z nich jest nieco inna – schabowe stały się popularne po roku 1800, a de volaille wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z kuchnią francuską.

Czym są kotlety?

Kotlety to cała kategoria potraw kuchni polskiej, ale najpopularniejsze są ich trzy rodzaje.

  • Kotlety schabowe – są to kotlety ze schabu wieprzowego, który delikatnie rozbija się, a następnie panieruje (raz lub dwa razy) w jajku oraz bułce tartej lub w mieszance bułki tartej i mąki pszennej, a następnie smaży po kilka minut z obu stron. Kotlety te powstały w XIX wieku. Pierwsza książka kucharska, w jakiej zamieszczono przepis na kotlet schabowy, została wydana w 1860 roku.
  • Kotlety mielone – te kotlety powstają z mielonego mięsa wieprzowego lub mieszanego wieprzowo-drobiowego połączonego z cebulą, natką pietruszki, jajkiem i przyprawami, a następnie uformowanego w spłaszczone krążki i usmażonego. Na terenie Małopolski kotlety mielone znane są pod nazwą sznycle, mimo że oryginalny austriacki schnitzel bardziej przypomina kotlet schabowy.
  • Kotlety de volaille – de volaille powstają z rozbitej piersi drobiowej, którą owija się kawałek masła, a tak powstałą roladkę panieruje w jajku i bułce tartej, a następnie smaży na głębokim tłuszczu. Kotlety de volaille nie pochodzą z Francji, a z Polski lub Ukrainy. W wielu krajach są nazywane kotletami kijowskimi.

Jak przygotowuje się kotlety?

Mięso rozbija się lub formuje w kulki, a następnie panieruje i smaży. Wszystkie rodzaje kotletów doprawia się solą, pieprzem. Czasami kucharze stosują swoje unikalne receptury przypraw oraz znane tylko sobie sposoby przygotowania kotletów – np. wcześniejsze moczenie mięsa w mleku lub nacieranie przyprawami.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kotlety?

Kotlety to potrawa idealnie sprawdzająca się jako element tradycyjnego, polskiego obiadu. Kotlet mielony na przykład najczęściej podawany jest z kaszą i surówką na bazie kiszonych ogórków czy kapusty, natomiast de volaille znajdziemy zazwyczaj w zestawieniu z delikatniejszymi, gotowanymi ziemniakami i lekką sałatką. Często pierwsze danie stanowi jedna z warzywnych zup – pomidorowa, fasolowa, ogórkowa lub kapuśniak.

Podobne dania

Kotlety są dość popularną kategorią potraw i można je znaleźć w większości kuchni świata. Kotlety mielone na przykład najbardziej przypominają greckie klopsiki bifteki oraz tureckie kofta, a schabowe austriacki schnitzel czy japoński kotlet tonkatsu.

Ciekawostki na temat kotletów

  1. Nazwa kotlety wywodzi się od francuskiego słowa côtelette oznaczającego żeberko.
  2. W wersji wegetariańskiej kotlety mielone mogą być przygotowywane z sera, natomiast wegańskie kotlety mielone przygotowuje się np. z ziemniaków.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kotlety w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy