Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zupa pomidorowa

Zupa pomidorowa
Zupa pomidorowa ze śmietaną

Zupa pomidorowa

Zupa pomidorowa niejedno ma imię: można ją przygotować ze świeżych pomidorów, z przecieru pomidorowego lub pomidorów z puszki. Mimo swojej obecnej popularności kiedyś uznana byłaby za truciznę. Jej podstawowego składnika, pomidorów, wystrzegano się niegdyś jak ognia.

Czym jest zupa pomidorowa?

Zupa pomidorowa, popularnie nazywana pomidorówką, jest zupą na bazie bulionu mięsno-warzywnego lub warzywnego. Tradycyjnie w Polsce przygotowuje się ją na rosole, podaje z makaronem (np. świderkami) i zabiela śmietaną. Zupa pomidorowa jest delikatna i pełna smaku dojrzewających w słońcu pomidorów.

Zupa pomidorowa znana w Polsce to oczywiście tylko jedna z odmian zupy pomidorowej. Pierwszy przepis na podobną zupę został spisany w roku 1872 w Stanach Zjednoczonych, ale zupy takie przygotowywano na świecie już dużo wcześniej. W kuchni staropolskiej zupę z pomidorów zabielano kwaśną śmietaną, natomiast we Włoszech do dziś dnia zupa ta jest doprawiana bazylią i oliwą z oliwek i jest ona znacznie słodsza od naszej. Na ziemiach polskich zupa przypominająca dzisiejszą pomidorową pojawiła się z pewnością nie wcześniej, niż w XVI wieku, ponieważ dopiero wtedy Hiszpanie przywieźli do Europy pomidory. Początkowo warzywo to było uprawiane w celach dekoracyjnych, a jego intensywny czerwony kolor postrzegano jako sygnał obecności trucizny.

Jak przygotowuje się zupę pomidorową?

Przetarte pomidory łączy z rosołem, a następnie doprawia i zabiela zupę. Popularna jest także zupa pomidorowa w postaci gęstego kremu.

Sposób podawania zupy pomidorowej - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zupę pomidorową?

Zupa pomidorowa podawana jest najczęściej z makaronem. Powinien być to gruby makaron – świderki, kolanka lub ewentualnie wstążki. Często zupę tę gotuje się też z ryżem.

Do zupy krem zamówić można pieczywo lub grzanki. Kolor zupy przygotowywanej ze świeżych pomidorów jest jaśniejszy, niż tej z pomidorów pasteryzowanych.

Zupę pomidorową z makaronem lub ryżem podaje się w głębokim talerzu obiadowym, natomiast zupę krem w małej miseczce lub flaczarce.

Podobne dania

Zupa pomidorowa przypomina inną polską zupę, na bazie której powstaje – rosół. Podobna jest również włoska zupa minestrone.

Ciekawostki na temat zupy pomidorowej

  1. Anegdota głosi, że zupa pomidorowa gości w poniedziałek w większości polskich domów, ponieważ przygotowuje się ją na rosole, który pozostał po niedzielnym obiedzie.
  2. Interesującą odmianą zupy pomidorowej jest pomidorowa prowansalska. Dodaje się do niej starte jabłka oraz zioła prowansalskie.
  3. Sekretem wprawnych kucharzy jest dodanie do zupy pomidorowej cukru i cynamonu, a jeden z XIX-wiecznych przepisów zaleca, by do gotowania zupy pomidorowej użyć pomidorów podsmażonych na maśle.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zupa pomidorowa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy