Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zrazy

Zrazy
Zrazy na talerzu

Zrazy

Zrazy są charakterystyczne dla staropolskiej kuchni myśliwskiej. Mogą przyjmować różne postaci począwszy od nadziewanego mięsa mielonego, po rozbite kotlety zawijane z dodatkami, smażone a w końcu duszone. Przez wieki zrazy były daniem szlacheckim – mogli sobie na nie pozwolić tylko nieliczni.

Czym są zrazy?

Zrazy są staropolskim daniem przyrządzanym z mięsa – dziś jest to mięso wołowe lub wieprzowe, a nawet drobiowe, kiedyś była to zwykle dziczyzna. Zrazy mogą być przygotowane z rozbitych płatów mięsa, w które zawija się farsz grzybowy, kiszone ogórki i słoninę czy też cebulę z ogórkami. Zrazy nazywa się też często bitkami (od rozbijania mięsa) lub roladą (określenie używane głównie na Śląsku).

Wersji tej potrawy jest wiele, a wśród nich:

  • zrazy wołowe z antrykotu lub polędwicy;
  • zrazy polskie z wołowiny zrazowej ze słoniną, cebulą, musztardą i ogórkami;
  • zrazy z grzybami i śmietaną – niezawijane;
  • zrazy z szynki wieprzowej.

Zrazy nazywano dawniej suropiekami i nie zawsze były to zawijane plastry mięsa. Bardzo często zrazy przyjmowały formę kawałków mięsa, które po prostu przekładało się warstwami cebuli lub sosem grzybowym i dusiło w specjalnym garnku. Już nadworny kucharz Stanisława Augusta Poniatowskiego Paul Tremo wyróżniał dwa rodzaje zrazów – „zrazy z pozostałej pieczeni” oraz „zrazy z każdego surowego mięsa, nawet zwierzyny”, co oznacza, że danie to wykonywano kiedyś również z mięs pozostałych po innych posiłkach.

Zrazy serwuje się nie tylko w kuchni polskiej, ale też w ukraińskiej, litewskiej i białorusińskiej, z której zresztą najprawdopodobniej się wywodzą. Nazwa „zrazy” pochodzi natomiast z języka staropolskiego i oznacza odcięty w całości plaster mięsa bądź pieczeni.

Jak przygotowuje się zrazy?

Sposób przygotowania zrazów zależy od tego, czy są to zrazy mielone, czy z całych kawałków mięsa. W przypadku mielonych przygotowuje się masę z mięsa mielonego, a do każdej porcji wkłada dodatki, następnie dokładnie obtacza się je mięsem, a później smaży i dusi.

W przypadku całych kawałków mięsa kucharz powinien rozbić je jak na kotlety schabowe, ułożyć na nich dodatki, następnie zwinąć mięso w małe roladki, spiąć, podsmażyć i udusić.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zrazy?

Zrazy doskonale komponują się z tradycyjną polską sałatką z buraczków i z ziemniakami. Dobrze pasują też do klusek śląskich oraz różnych rodzajów kasz. Zrazy na talerzu delikatnie polewamy sosem, w którym się dusiły, a pozostały sos umieszczamy w sosjerce.

Podobne dania

Mielone zrazy przypominać mogą tureckie danie kofta, czyli klopsiki z baraniny z cebulą oraz greckie bifiteki.

Ciekawostki na temat zrazów

W „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza zrazy są przedstawione jako danie śniadaniowe i co ciekawe – są jedyną potrawą, o jakiej autor wspomina aż dwukrotnie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zrazy w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy