Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kapuśniak

Kapuśniak
zupa kapuśniak

Kapuśniak

Kapuśniak to słodko-kwaśna zupa z kiszonej kapusty, warzyw oraz mięsa, przy czym przynajmniej jeden z rodzajów mięsa powinien być mięsem wędzonym. Kapuśniak kojarzy się głównie z polską kuchnią góralską, ale pierwowzór tej zupy sięga czasów antycznych. Zupa ta intensywnie rozgrzewa i jest bardzo pożywna.

Czym jest kapuśniak?

Kapuśniak to bardzo gęsta zupa z kiszonej lub świeżej kapusty z warzywami i mięsem. Zazwyczaj jest to mięso wieprzowe, ale w niektórych przypadkach kapuśniak można gotować też na mięsie drobiowym. Pierwsze wzmianki o zupie podobnej do kapuśniaku możemy znaleźć w książce „A tavola con i Romani Antichi”, gdzie czytamy, że bulion z kapusty był w starożytnym Rzymie traktowany jako lek na problemy żołądkowe. Kolejną wzmiankę o zupie przypominającej kapuśniak można znaleźć w twórczości rzymskiego konsula Marco Porcio Catone.

Kapuśniak bywa nazywany różnie w zależności od regionu. Przykładowo na Pomorzu na kapuśniak ze świeżej kapusty mówi się parzybroda. Kiedy zupa jest przygotowana z kapusty kiszonej, nosi nazwę kapuśniaku borowiackiego.

Jak przygotowuje się kapuśniak?

Kapustę gotuje się do miękkości wraz z innymi warzywami (pietruszką, selerem, marchwią, cebulą i porem) oraz mięsem. Z reguły kapusta kiszona gotowana jest osobno, a po zmięknięciu jest dodawana do wywaru mięsno-warzywnego i ostatecznie przyprawiana. Kapuśniak ze świeżej kapusty można gotować od początku ze wszystkimi składnikami, ale później zwykle trzeba go nieco zakwasić kwaskiem cytrynowym albo octem. Bardzo często dodaje się też wędzone żeberka albo boczek.

Sposób podawania kapuśniaku - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kapuśniak?

Do kapuśniaku najlepiej pasuje pieczywo: pszenne lub razowe. Treściwy kapuśniak może stanowić kompletny obiad. Smakuje on szczególnie dobrze w czasie chłodniejszych miesięcy.

Kapuśniak podawany jest w głębokim talerzu. Czasami kapuśniak podawany jest też z kleksem z kwaśnej śmietany.

Podobne dania

Kapuśniak jest daniem bardzo podobnym do kwaśnicy. Można wręcz stwierdzić, że jest to jedna i ta sama potrawa, ale przygotowana na dwa różne sposoby. Wśród kuchni innych narodów, najbardziej przypominają kapuśniak dania nabemono – są to japońskie zupy z wieprzowiną i warzywami oraz makaronem i grzybami. Podobieństwo ogranicza się jednak tylko do wyglądu – składniki zastosowane w tych daniach pokrywają się tylko w niewielkim zakresie. Pewne podobieństwo można odnaleźć także z zupą pho. W kuchni rosyjskiej podobna jest natomiast zupa szczi.

Ciekawostki na temat kapuśniaku

  1. Specyficzną odmianą kapuśniaku jest kwaśnica – potrawa kuchni góralskiej, do której nie dodaje się żadnych warzyw poza kapustą.
  2. Na Słowacji kapuśniak nazywany jest kapustnicą.
  3. Kapuśniak jest bardzo zdrową zupą – kapusta kiszona wspiera korzystną florę bakteryjną, a dodatkowo jest źródłem witamin C, E, A i K oraz witamin z grupy B.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kapuśniak w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy