Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Xiao long bao

xiao long bao
bułeczki xiao long bao

Xiao long bao

Xiao long bao jest bardzo charakterystycznym daniem kuchni chińskiej. Podstawą potrawy są pierożki bao. Napełnia się je wieprzowiną i… zupą, a dokładnie bulionem, z którego Chińczycy robią galaretkę.

Czym jest xiao long bao?

Danie xiao long bao powstało na przedmieściach Szanghaju w Nanxiang, prawdopodobnie około roku 1875. Uznaje się, że jest to odmiana potrawy dim sum, tyle że w wersji z zupą. Xiao long bao przygotowuje się z mąki pszennej, soli i wody. Następnie nadziewa galaretką wieprzową. Do przygotowania galaretki kucharz potrzebuje mięsa wieprzowego, kapusty pekińskiej, imbiru, przypraw, a także bulionu.

Jak przygotowuje się xiao long bao?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu xiao long bao jest ugotowanie bulionu drobiowego lub wieprzowego. Zaprawia się go żelatyną, a następnie schładza aż do uzyskania galaretki. W czasie zastygania rosołu kucharz przygotowuje ciasto na pierożki i mięsno-warzywne nadzienie. Składniki farszu miesza ze sobą (galaretka jest krojona w kostkę), następnie nakłada się je na rozwałkowane kawałki ciasta. Po ugotowaniu xiao long bao Chińczycy przygotowują sos składający się z octu ryżowego, szczypiorku, sosu sojowego, a także oleju sezamowego.

W niektórych restauracjach kucharze przygotowują xiao long bao także z mielonym mięsem kraba i krewetek albo z ikrą. Farsz zawiera też (w zależności od miejsca przygotowania) czosnek lub cebulę.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć xiao long bao?

Xiao long bao podaje się zazwyczaj na śniadanie, ale może być to też danie serwowane w postaci przekąski. Z pewnością potrawa powinna być podawana z sosami do maczania, ale bardzo dobrym pomysłem będzie też zamówienie do niej pikantnej sałatki. Xiao long bao tradycyjnie układa się na liściach kapusty lub na papierze ryżowym.

Pierożki xiao long bao je się pałeczkami lub palcami, maczając każdą sztukę w miseczce z sosem.

Podobne dania

W kuchni chińskiej nie brak pierożków i bułeczek z farszami. Amatorzy takiego połączenia z pewnością powinni spróbować wspomnianych wcześniej dim sum, a także baozi i jiaozi.

Ciekawostki na temat xiao long bao

1. Xiao long bao oznacza w wolnym tłumaczeniu „małe smocze zawiniątka”.

2. Pierożki gotuje się wyłącznie na parze i dodatkowo w specjalnym bambusowym koszyczku.

3. Potrawa występuje też w innej, większej wersji – tang bao.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Xiao long bao w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy