Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Dumplings

dumplings

Dumplings

Dumplings to chińskie pierożki, które przyrządza się w formie klusek lub bułeczek. Odmian dumplings jest wiele, w zależności od regionu kraju oraz rodzaju lokalu, ale zasadnicza cecha dań tego typu jest jedna. Dumplings to potrawy z ciasta, które nadziewa się dodatkami i spożywa na gorąco.

Czym są potrawy dumplings?

Dumplings to nic innego jak chiński rodzaj bułeczek. Chińczycy wyróżniają dwie zasadnicze wersje potraw z tej kategorii. Są nimi pierożki baozi (po chińsku bułeczka) gotowane na parze, a także pierożki jiaozi, które poddaje się smażeniu. Oba dania cechują się obecnością farszu z podobnych składników, ale innym rodzajem ostatecznej obróbki termicznej.

Baozi – bułeczki z farszem gotowane na parze

Baozi to pszenne bułeczki z mięsnym lub wegetariańskim farszem. Bułeczki mogą być też nadziewane pastą, np. z nasion lotosu albo z fasoli. Baozi można spotkać w Chinach w dwóch odmianach: dabao o średnicy ok. 10 cm, podawane pojedynczo oraz xiaobao o średnicy 3 cm, podawane po kilka sztuk.

Baozi przygotowuje się z mąki pszennej, drożdży, cukru, ryżowego octu, a także tłuszczu. Po nadzianiu i sklejeniu bułeczek, gotuje się je na parze, by zachować kształt fantazyjnej sakiewki.

Baozi pochodzi z północnych Chin. Legenda głosi, że danie powstało za sprawą stratega Zhuge Lianga. Pierwsza bułeczka miała zostać złożona w ofierze bogom, których Liang prosił o ratunek dla swoich żołnierzy dotkniętych plagą.

Jiaozi – smażone pierożki z farszem

Jiaozi to pierożki podobne do kołdunów litewskich. Pełnią w chińskiej kuchni bardzo ważną rolę, gdyż są spożywane tradycyjnie z okazji nadejścia Nowego Roku. Tradycyjna nakazuje, by jiaozi przygotowywała cała rodzina, a nawet przyjaciele. W większości przypadków farszem do dania jest mięso, ale często też stosuje się same warzywa. W tradycyjnej wersji jiaozi, oprócz mięsa, ma jeszcze imbir, a także kapustę pekińską. W wersji, którą przygotowuje się na Nowy Rok, jiaozi nadziewa się krewetkami i jajkami.

Jiaozi nadziewa się farszem, zakleja, a następnie smaży na złoty kolor. Sekretem smaku potrawy jest bardzo delikatne, cienkie ciasto, a także wilgotne nadzienie. Samo ciasto sporządza się z zaledwie 3 składników, a proces jego przygotowania jest bardzo szybki.

Historia dania jest bardzo długa. Pewne jest, że pierożki jiaozi znane były już w epoce Trzech Królestw (między rokiem 220 a 265). Miseczkę z jiaozi odnaleziono też w grobowcu człowieka żyjącego w czasach dynastii Tang (panującej między 618 a 907), co oznacza, że danie już wtedy miało w Chinach ogromne znaczenie.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć dumplings?

Potrawy dumplings podaje się z sosami do maczania. Najczęściej z sosem sojowym, a także z pastą chilli, która dodaje im pikantności. Pierożki zjadane są w Chinach na śniadanie i najlepiej smakują na ciepło.

Podobne dania

Baozi i jiaozi są podobne do dim sum, czyli pierożków nadziewanych mięsem i krewetkami i gotowanych na parze.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Dumplings w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy