Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pulpo a la gallega

Pulpo a la gallega
hiszpańskie danie z ośmiornicy

Pulpo a la gallega

Pulpo a la gallega jest potrawą, którą podaje się najczęściej w ramach tapas, czyli przekąsek. Danie powstaje z ośmiornicy, którą przyprawia się i gotuje, a następnie serwuje z ziemniakami. Z potrawy pulpo a la gallega słynie przede wszystkim Galicja.

Czym jest pulpo a la gallega?

Pulpo a la gallega to danie z ośmiornicy przyprawionej cebulą, papryką oraz liściem laurowym, solą morską i oliwą z oliwek. Danie jest idealne dla pescetarian, bo zawiera dużo białka (prawie 14 g w 100 g), o które czasami trudno w diecie bezmięsnej.

Do gotowania ośmiornicy na sposób tradycyjny, wykorzystywało się kiedyś miedziane garnki. Dzisiaj ta zasada nie jest już tak ściśle przestrzegana. Potrawa pulpo a la gallega powstaje z jedynych jadalnych części ośmiornicy, czyli z macek. Mięso to cechuje się bardzo delikatną smakiem i lekko gumowatą konsystencją. Ponadto zawiera też dość dużo witaminy B6 oraz C – odpowiednio 0,36 mg i 5 mg w 100 g.

Jak przygotowuje się pulpo a la gallega?

Zmiękczoną mrożeniem ośmiornicę, parzy się kilkukrotnie we wrzątku, a następnie gotuje z dodatkiem liści laurowych. Po ugotowaniu kroi się ją na kilkucentymetrowe kawałki i każdy kawałek układa na plasterku ugotowanego ziemniaka. Całość jest następnie posypywana mieloną papryką i skrapiana oliwą z oliwek.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pulpo a la gallega?

W Galicji pulpo a la gallega podawane jest tradycyjnie z czerwonym winem. Danie komponuje się jednak równie dobrze z białym, wytrawnym winem. Pulpo a la gallega je się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Serwowana jest tradycyjnie na drewnianych deskach.

Podobne dania

Owoce morza stanowią bardzo pokaźną grupę składników wykorzystywanych w różnych kuchniach świata. Na ich zastosowanie stawia przede wszystkim kuchnia japońska, która oferuje dania takie jak sushi, tempura, czy sashimi.

Ciekawostki na temat pulpo a la gallega

1. Ponoć najlepsza wersja dania przygotowywana jest przez kobiety mieszkające w miejscowości O Carballiño. W miasteczku tym w drugą niedzielę sierpnia odbywa się także specjalna fiesta, podczas której przygotowuje się pulpo a la gallega i podobno tylko tego jednego dnia w tym miasteczku zjada się nawet 50 ton tej potrawy.

2. Do przygotowania przekąski najlepsze są młode ziemniaki, gdyż ich delikatny smak doskonale komponuje się z prawidłowo przyrządzoną ośmiornicą.

3. Parzenie ośmiornicy w wodzie nazywane jest jej straszeniem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pulpo a la gallega w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy