Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tagliatelle

Tagliatelle
Tagliatelle z krewetkami

Tagliatelle

Tagliatelle to długi makaron pochodzący z regionu Emilia-Romagna. Wyróżniamy 3 zasadnicze rodzaje potrawy z tagliatelle: pomodoro e basilico, czyli makaron tagliatelle z bazylią i pomidorami, uovo e formaggio – z jajkiem i serem oraz briciole e noci – z orzechami i bułką.

Czym jest tagliatelle?

Tagliatelle jest makaronem o średnicy do 1 cm i grubości ok. 2 mm. Makaron ten najczęściej podaje się z sosem bolognese, ale istnieje też wiele innych wersji tej potrawy. Tagliatelle można podawać z sosem serowym, szpinakowym, w wersji z mięsem i w wersji wegetariańskiej. Mnogość odmian sprawia, że każdy może wybrać taką, która będzie mu najbardziej odpowiadać.

Tagliatelle idealnie łączy się z grzybami, truflami, grochem i szynką. Właściwie ze wszystkim, co skąpane jest w zawiesistym sosie.

Legenda podaje, że twórcą makaronu tagliatelle był utalentowany kucharz Zerafino. Makaron tagliatelle stworzył on w epoce renesansu, zainspirowany ślubną fryzurą Lukrecji d’Este. Potrawa została wtedy podana na srebrnej tacy. Historia, mimo że ciekawa, najprawdopodobniej jest żartem wymyślonym w 1931 roku przez Augusto Majani. W wersję z anegdotą łatwiej jest uwierzyć tym bardziej dlatego, że tagliatelle było początkowo spożywane przez niższe warstwy społeczne.

Jak przygotowuje się tagliatelle?

Tagliatelle obecnie rzadko przygotowuje się we własnym zakresie. Makaron w większości przypadków kupuje się w wersji gotowej i po ugotowaniu miesza z wybranym sosem. Tradycyjnie jest to sos bolognese z parmezanem.

Makaron idealnie pasuje właściwie do każdego rodzaju mięsa, w tym do królika, z którym zresztą często się go przygotowuje. W wersji pescetariańskiej makaron może być też łączony z łososiem i owocami morza a w wegańskiej z sosem na bazie warzyw. Sposobów na tagliatelle jest tak wiele, że nie sposób podać jednej właściwej metody przygotowania potrawy.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tagliatelle?

Danie z makaronem tagliatelle może stanowić samodzielny posiłek lub drugie danie. Makaron doskonale komponuje się z zupą minestrone, a na deser można podać tiramisu lub panna cottę.

Tagliatelle je się podobnie jak spaghetti – za pomocą widelca, na którym owija się wstążki makaronu. Wymaga to jednak dużej wprawy, więc można sobie pomagać łyżką.

Podobne dania

Tagliatelle bardzo przypomina spaghetti. Jeżeli makaron podawany jest z sosem bolognese a w dodatku z nim wymieszany, to do złudzenia przypomina spaghetti bolognese. Innym podobnym daniem jest jeszcze yakisoba z kuchni japońskiej.

Ciekawostki na temat tagliatelli

1. Makaron tagliatelle jest standaryzowany przez Izbę Przemysłowo-Handlową. Wedle standaryzacji wzorcowe tagliatelle ma 7 mm szerokości przez ugotowaniem i 8 mm po ugotowaniu, a także grubość od 0,6 do 0,8 mm.

2. Makaron cechuje się szorstką i porowatą strukturą, co ułatwia łączenie z sosem.

3. Przepis na tagliatelle zakłada użycie 1 jajka na każde 100 g mąki.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tagliatelle w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy