Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Spaghetti

Spaghetti bolognese
Spaghetti carbonara

Spaghetti

Spaghetti to danie z makaronem typu spaghetti i sosem, serwowane obowiązkowo na ciepło. Wyróżniamy 4 zasadnicze rodzaje spaghetti – carbonara, bolognese, vongole i puttanesca. Zobacz, czym się od siebie różnią i sprawdź, które spaghetti najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Czym jest spaghetti?

Spaghetti jest gorącym daniem na bazie makaronu typu spaghetti, podawanym z sosem pomidorowym, serowym lub innym. Makaron spaghetti to długie (nawet 80 cm) nitki z pszenicy durum, czyli twardej odmiany pszenicy.

Podstawowe typy spaghetti to:

  • Spaghetti carbonara – sos carbonara powstał w okolicach Rzymu, a za jego twórców uznaje się alianckich żołnierzy z czasów II wojny światowej. Sos do spaghetti carbonara przygotowuje się z boczku, parmezanu i sera pecorino oraz żółtek i oliwy – czyli wszystkiego tego, czym żołnierze dysponowali na froncie. Zrumieniony boczek jest mieszany z roztrzepanymi jajkami, serem oraz przyprawami.
  • Spaghetti bolognese – tę wersję spaghetti Włosi zawdzięczają kucharzom z okolic Bolonii. W skład spaghetti bolognese wchodzi mięso (wołowina i wieprzowina), warzywa takie jak pietruszka, cebula, marchew, pomidory i seler (ale też inne) oraz oliwa i czerwone wino. Warzywa smaży się, łączy z mięsem mielonym i przyprawia do smaku – często cynamonem i goździkami.
  • Spaghetti puttanesca – powstaje z anchois, cebuli, czosnku, kaparów, pomidorów, czarnych oliwek, papryczek chili i oczywiście oliwy. Spaghetti puttanesca przygotowuje się z podsmażonego anchois, czosnku i cebuli, które dusi się później z pozostałymi składnikami.
  • Spaghetti vongole – sos do tej odmiany dania bazuje na małżach oraz białym wytrawnym winie. Dodatkowe składniki to cebula, natka pietruszki, czosnek oraz pomidory i oliwa. Małże na spaghetti vongole są smażone z czosnkiem i cebulą, a następnie podlane winem i duszone z dodatkiem pomidorów, oliwy i natki.

Jak przygotowuje się spaghetti?

Makaron spaghetti jest gotowany al dente (na półmiękko), a następnie mieszany z gorącym sosem. Składniki sosu (przynajmniej niektóre), są smażone, a później duszone i po odparowaniu tworzą gęsty, zawiesisty produkt, który idealnie komponuje się z makaronem.

Dekorację do spaghetti stanowią kawałki pomidorów, listki bazylii lub drobno posiekana natka pietruszki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć spaghetti?

Spaghetti jest samodzielnym daniem i może stanowić cały posiłek lub być serwowane jako danie główne. Potrawę je się widelcem, zakręcając na nim makaron. Makron może być wymieszany z sosem lub ułożony pod kopczykiem z sosu. Pierwszy sposób pozwala potrawie lepiej się „przegryźć”, drugi natomiast gwarantuje bardziej estetyczny wygląd.

Podobne dania

W kuchniach świata nie brakuje dań z makaronem. Bardzo podobną w formie potrawą jest bun cha – wietnamska wieprzowina z makaronem, a z zup warto wymienić japońską ramen – z makaronem, warzywami, mięsem i sosem sojowym oraz zupy udon i nabemono.

Ciekawostki na temat spaghetti

1. Największa, stworzona dotąd porcja spaghetti powstała w Kalifornii. W 2010 roku kucharze z restauracji Buca di Beppo przygotowali 6,25 tony tej potrawy.

2. Pierwsze dania typu spaghetti (jeszcze bez sosu) były przeznaczone dla klasy robotniczej. Niewielka cena, pożywność i łatwość przygotowania sprawiały, że była to potrawa rozpowszechniona wśród uboższej części społeczeństwa.

3. Spaghetti powinno się jeść samym widelcem. Jedzenie potrawy widelcem i nożem wymyślili Amerykanie, ale we Włoszech nie jest ono dobrze postrzegane.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Spaghetti w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy