Spaghetti


Spaghetti
- Czym jest spaghetti?
- Jak przygotowuje się spaghetti?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć spaghetti?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat spaghetti
-
Kuchnia Włoska
-
Baza dania Makaron
-
Rodzaj dania Danie główne
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest spaghetti?
Spaghetti jest gorącym daniem na bazie makaronu typu spaghetti, podawanym z sosem pomidorowym, serowym lub innym. Makaron spaghetti to długie (nawet 80 cm) nitki z pszenicy durum, czyli twardej odmiany pszenicy.
Podstawowe typy spaghetti to:
- Spaghetti carbonara – sos carbonara powstał w okolicach Rzymu, a za jego twórców uznaje się alianckich żołnierzy z czasów II wojny światowej. Sos do spaghetti carbonara przygotowuje się z boczku, parmezanu i sera pecorino oraz żółtek i oliwy – czyli wszystkiego tego, czym żołnierze dysponowali na froncie. Zrumieniony boczek jest mieszany z roztrzepanymi jajkami, serem oraz przyprawami.
- Spaghetti bolognese – tę wersję spaghetti Włosi zawdzięczają kucharzom z okolic Bolonii. W skład spaghetti bolognese wchodzi mięso (wołowina i wieprzowina), warzywa takie jak pietruszka, cebula, marchew, pomidory i seler (ale też inne) oraz oliwa i czerwone wino. Warzywa smaży się, łączy z mięsem mielonym i przyprawia do smaku – często cynamonem i goździkami.
- Spaghetti puttanesca – powstaje z anchois, cebuli, czosnku, kaparów, pomidorów, czarnych oliwek, papryczek chili i oczywiście oliwy. Spaghetti puttanesca przygotowuje się z podsmażonego anchois, czosnku i cebuli, które dusi się później z pozostałymi składnikami.
- Spaghetti vongole – sos do tej odmiany dania bazuje na małżach oraz białym wytrawnym winie. Dodatkowe składniki to cebula, natka pietruszki, czosnek oraz pomidory i oliwa. Małże na spaghetti vongole są smażone z czosnkiem i cebulą, a następnie podlane winem i duszone z dodatkiem pomidorów, oliwy i natki.
Jak przygotowuje się spaghetti?
Makaron spaghetti jest gotowany al dente (na półmiękko), a następnie mieszany z gorącym sosem. Składniki sosu (przynajmniej niektóre), są smażone, a później duszone i po odparowaniu tworzą gęsty, zawiesisty produkt, który idealnie komponuje się z makaronem.
Dekorację do spaghetti stanowią kawałki pomidorów, listki bazylii lub drobno posiekana natka pietruszki.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć spaghetti?
Spaghetti jest samodzielnym daniem i może stanowić cały posiłek lub być serwowane jako danie główne. Potrawę je się widelcem, zakręcając na nim makaron. Makron może być wymieszany z sosem lub ułożony pod kopczykiem z sosu. Pierwszy sposób pozwala potrawie lepiej się „przegryźć”, drugi natomiast gwarantuje bardziej estetyczny wygląd.
Podobne dania
W kuchniach świata nie brakuje dań z makaronem. Bardzo podobną w formie potrawą jest bun cha – wietnamska wieprzowina z makaronem, a z zup warto wymienić japońską ramen – z makaronem, warzywami, mięsem i sosem sojowym oraz zupy udon i nabemono.
Ciekawostki na temat spaghetti
1. Największa, stworzona dotąd porcja spaghetti powstała w Kalifornii. W 2010 roku kucharze z restauracji Buca di Beppo przygotowali 6,25 tony tej potrawy.
2. Pierwsze dania typu spaghetti (jeszcze bez sosu) były przeznaczone dla klasy robotniczej. Niewielka cena, pożywność i łatwość przygotowania sprawiały, że była to potrawa rozpowszechniona wśród uboższej części społeczeństwa.
3. Spaghetti powinno się jeść samym widelcem. Jedzenie potrawy widelcem i nożem wymyślili Amerykanie, ale we Włoszech nie jest ono dobrze postrzegane.