Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Ravioli

Ravioli
włoskie pierożki Ravioli

Ravioli

Ravioli ma postać kwadratowych pierożków z ząbkowaniem na brzegach. Pierogi nadziewa się i serwuje z sosem, dzięki czemu stanowią one pełny posiłek. Między dwiema warstwami ciasta umieszcza się dowolny farsz, a pierożki gotuje. Ravioli w podstawowej wersji mają kwadratowy kształt, ale spotyka się również okrągłe.

Czym jest ravioli?

Pierożki ravioli mogą być nadziewane różnego rodzaju składnikami – począwszy od serów, poprzez mięso a na warzywach kończąc. Bardzo popularnym nadzieniem do ravioli jest ser ricotta, a z warzyw szpinak. Często spotykane są też wersje z dynią, grzybami, żółtkiem, łososiem lub krewetkami. Danie często podawane jest w sosie. W większości przypadków jest to sos pomidorowy lub typowe dla kuchni włoskiej bolognese. Równie popularny jest też sos śmietanowy.

Po raz pierwszy o ravioli dowiadujemy się z czternastowiecznych pism weneckiego kupca Francesco di Marco. Z tego samego wieku pochodzi też książka kucharska, w której pojawiają się przepisy na ravioli duszone w rosole oraz nadziewane jajkiem i ziołami. Ravioli przygotowywano nawet na konklawe w 1549 roku. W czasach I wojny światowej włoscy żołnierze jadali ravioli z puszki w wersji faszerowanej wołowiną i topionym serem, a od czasów wojennych potrawa zaczęła się rozprzestrzeniać także w Europie i USA.

Odpowiedniki ravioli można spotkać tak naprawdę na całym świecie. Nawet w kuchni rosyjskiej i żydowskiej.

Jak przygotowuje się ravioli?

Pierogi powstają z ciasta, na które składa się mąka, oliwa, woda, jajka i sól. Składniki te łączy się ze sobą, a powstałe ciasto cienko wałkuje. Farsz sporządzany jest z mięsa, warzyw lub sera albo z mieszaniny tych składników. Na jeden płat ciasta należy nałożyć po łyżeczce farszu i nakryć drugim płatem. Następnie wycina się kwadraty w miejscach, w których powstały kopczyki z farszu. Tak powstałe ravioli gotuje się w osolonej wodzie do wypłynięcia.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ravioli?

Potrawę podaje się z surówką albo w bulionie. Sposobów podawania jest wiele, w zależności od tego, jaki element posiłku ma stanowić ravioli. Z pewnością doskonale skomponuje się z zupą tom kha kai z kuchni tajskiej albo włoską zupą minestrone.

Podobne dania

Innymi wartymi uwagi pierogami są banh canh z kuchni wietnamskiej, czyli smażone pierożki z wołowiną, pierożki dumplings oraz chińskie dim sum gotowane na parze, z farszem z krewetek i mięsa. Warto wspomnieć też o mantou oraz pierogach samosa z warzywami.

Ciekawostki na temat ravioli

1. Ravioli zawiera duże ilości potasu – 232 mg w 100 g oraz tylko 1,5 g tłuszczu.

2. Pierogi popularne są między innymi na Sycylii, gdzie faszeruje się je tartą skórką cytrynową oraz ricottą.

3. W St. Louis w stanie Missouri stworzono tosty ravioli, czyli pierożki najpierw pieczone a później smażone w głębokim tłuszczu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Ravioli w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy