Samosa
Samosa
- Czym jest samosa?
- Jak przygotowuje się samosę?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć samosę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat samosy
-
Kuchnia Indyjska
-
Baza dania Ciasto
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest samosa?
Samosa to indyjska przekąska w postaci pierożków. Pierożki są tradycyjnie smażone na głębokim oleju i nadziewane mięsem kurczaka i warzywami lub serem panir i ziemniakami. Po sklejeniu pierożki smaży się na oleju rzepakowym lub arachidowym. W Indiach zdecydowanie popularniejsza jest wegetariańska wersja potrawy z dodatkiem zielonego groszku, ziemniaków i cebuli.
Samosa powinna mieć cienkie i chrupiące ciasto, ale jednocześnie też wilgotny i miękki farsz. Potrawa powstała w Pendżab, a znane nam źródła podają, że danie przygotowywano już w XIII wieku i że trafiło ono do Indii z Azji Środkowej. Potrawa wspomniana była już w XIII wieku przez poetę Amir Khusro, który pisał o „samosie przygotowanej z mięsa, ghee i cebuli”.
Jak przygotowuje się samosę?
Samosa może się wydawać bardzo prostą potrawą, jednak już samo przygotowanie ciasta jest bardzo czasochłonne i skomplikowane. Ciasto na samosę musi mieć idealne proporcje składników i istotny jest nawet sposób ich mieszania. Wszystkie składniki są dokładnie odważane. Na ciasto składa się mąka tortowa, olej, sól i woda. Po wyrobieniu ciasta odstawia się je na jakiś czas, a następnie wałkuje, kroi w kawałki i robi z nich kulki. Każdą kulkę wałkuje się ponownie, wycina kawałeczki ciasta i nakłada na nie po łyżce farszu, a następnie zakleja. Nawet sam sposób zaklejania jest w tutaj szczególny. Gotowa samosa powinna mieć kształt trójkątnych pierożków.
W wersji mięsnej indyjscy kucharze przygotowują farsz z kurczaka lub jagnięciny z dodatkiem cebuli, imbiru, chilli, kolendry i innych przypraw, w wersji wegetariańskiej farsz z ziemniaków, zielonego groszku, sera panir i innch warzyw. Wszystkich składników w farszu jest kilkanaście.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć samosę?
Samosa smakuje najlepiej z sosem miętowym. Samosa traktowana jest jako przekąska, więc zazwyczaj nie łączy się jej z innymi w jednym daniu. Można ją natomiast podawać z warzywami, jogurtami lub dipami na bazie jogurtów.
Podobne dania
Próbując samosy, warto zwrócić uwagę również na podobne dania, m.in. na wietnamskie pierożki banh goi, lub chińskie pierogi dim sum bądź xiao long bao. Banh goi są smażone, a dim sum i xiao long bao gotowane na parze, ale faszerowane podobnie do samosy (mięsem i warzywami).
Ciekawostki na temat samosy
1. Mięsną wersję samosy nazywa się keema samosa natomiast wegetariańską aloo samosa.
2. Pierożki smaży się w temperaturze ok. 150 stopni Celsjusza.