Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mantou

Mantou
chińskie Mantou

Mantou

Pierożki mantou zajmują bardzo ważne miejsce w chińskiej sztuce kulinarnej. Powstają z kilku składników, ale są tak uniwersalne, że zainteresowanie nimi nie spada. Już na pierwszy rzut oka mantou przypominają jedno z popularnych w Polsce dań, czyli tradycyjne kluski na parze.

Czym jest mantou?

Mantou to rodzaj bułeczek gotowanych na parze, które są bardzo popularne na północy Chin. Przygotowuje się je z mąki, drożdży, soli, wody i cukru. Północne Chiny w odróżnieniu od Południowych, nastawione są bardziej na uprawę pszenicy niż ryżu i stąd właśnie obserwujemy tam większą ilość potraw typowo mącznych.

Mantou przyrządza się w różnych rozmiarach. Najmniejsze bułeczki mają ok. 4 cm średnicy, największe 15 cm. Kiedyś potrawa ta była uznawana za luksusową, dzisiaj stanowi podstawę wyżywienia i jest dostępna dla każdego. Jak głosi legenda, mantou przygotowywano już w czasach dynastii Han, a nazwa potrawy oznacza „głowę barbarzyńcy”.

Jak przygotowuje się mantou?

Pierwszym krokiem podczas przygotowania mantou jest zrobienie drożdżowego rozczynu, który musi odpowiednio wyrosnąć. Następnie kucharz dodaje mąkę i wlewa do całości gorącą wodę. Po wyrobieniu ciasta odstawia się je do wyrośnięcia, a później wałkuje, formuje bułeczki i gotuje je na parze w specjalnym koszyczku. W niektórych restauracjach mantou podaje się też z nadzieniem z pasty fasolowej oraz zanurzone w skondensowanym mleku.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mantou?

Chińscy kucharze doskonale wiedzą, że mantou mocno wchłaniają sos, dlatego zawsze podają do nich jego podwójną ilość. Mantou nie mają żadnego nadzienia, więc doskonale będzie zestawić je w posiłku z mięsem i sałatką, np. z wieprzowiną char siu oraz sałatką z tofu i alg morskich.

Mantou doskonale łączy się z różnymi sosami, dlatego też można jeść je zarówno z sosem sojowym, hoisin, jak i mieszanką tych sosów i octu ryżowego oraz pasty chilli.

Podobne dania

Smakosze bułeczek i pierożków gotowanych na parze mogą spróbować też dim sum, czyli chińskich pierożków z mięsem i krewetkami, a także xiao long bao – pierożków z wieprzowiną i galaretką rosołową. Podstawą wszystkich tych dań jest bardzo podobne ciasto.

Ciekawostki na temat mantou

1. Wielkość pierożków mantou zależy przede wszystkim do tego, gdzie są podawane. W restauracjach kucharze starają się, by pierożki były małe i delikatne i podaje się je po kilka sztuk. Na przydrożnych straganach sprzedaje się duże mantou i zazwyczaj są one oferowane pojedynczo.

2. Żeby zapobiec przywieraniu bułeczek do koszyczka podczas gotowania, kucharz wykłada go liśćmi sałaty.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mantou w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy