Mantou


Mantou
- Czym jest mantou?
- Jak przygotowuje się mantou?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mantou?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat mantou
-
Kuchnia Chińska
-
Baza dania Ciasto
-
Rodzaj dania Przekąska
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest mantou?
Mantou to rodzaj bułeczek gotowanych na parze, które są bardzo popularne na północy Chin. Przygotowuje się je z mąki, drożdży, soli, wody i cukru. Północne Chiny w odróżnieniu od Południowych, nastawione są bardziej na uprawę pszenicy niż ryżu i stąd właśnie obserwujemy tam większą ilość potraw typowo mącznych.
Mantou przyrządza się w różnych rozmiarach. Najmniejsze bułeczki mają ok. 4 cm średnicy, największe 15 cm. Kiedyś potrawa ta była uznawana za luksusową, dzisiaj stanowi podstawę wyżywienia i jest dostępna dla każdego. Jak głosi legenda, mantou przygotowywano już w czasach dynastii Han, a nazwa potrawy oznacza „głowę barbarzyńcy”.
Jak przygotowuje się mantou?
Pierwszym krokiem podczas przygotowania mantou jest zrobienie drożdżowego rozczynu, który musi odpowiednio wyrosnąć. Następnie kucharz dodaje mąkę i wlewa do całości gorącą wodę. Po wyrobieniu ciasta odstawia się je do wyrośnięcia, a później wałkuje, formuje bułeczki i gotuje je na parze w specjalnym koszyczku. W niektórych restauracjach mantou podaje się też z nadzieniem z pasty fasolowej oraz zanurzone w skondensowanym mleku.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mantou?
Chińscy kucharze doskonale wiedzą, że mantou mocno wchłaniają sos, dlatego zawsze podają do nich jego podwójną ilość. Mantou nie mają żadnego nadzienia, więc doskonale będzie zestawić je w posiłku z mięsem i sałatką, np. z wieprzowiną char siu oraz sałatką z tofu i alg morskich.
Mantou doskonale łączy się z różnymi sosami, dlatego też można jeść je zarówno z sosem sojowym, hoisin, jak i mieszanką tych sosów i octu ryżowego oraz pasty chilli.
Podobne dania
Smakosze bułeczek i pierożków gotowanych na parze mogą spróbować też dim sum, czyli chińskich pierożków z mięsem i krewetkami, a także xiao long bao – pierożków z wieprzowiną i galaretką rosołową. Podstawą wszystkich tych dań jest bardzo podobne ciasto.
Ciekawostki na temat mantou
1. Wielkość pierożków mantou zależy przede wszystkim do tego, gdzie są podawane. W restauracjach kucharze starają się, by pierożki były małe i delikatne i podaje się je po kilka sztuk. Na przydrożnych straganach sprzedaje się duże mantou i zazwyczaj są one oferowane pojedynczo.
2. Żeby zapobiec przywieraniu bułeczek do koszyczka podczas gotowania, kucharz wykłada go liśćmi sałaty.