Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Dürüm

kebab Dürüm
Dürüm

Dürüm

Dürüm jest kebabem, którego nie podaje się w picie ani w macy, tylko w lawasz – rodzaju tureckiego placka. Danie jest zawinięte w rulon i z jednej strony wystają składniki. Cechą charakterystyczną dürüm jest sposób przygotowania placka i mięsa. To od ich bowiem zależy późniejszy efekt.

Czym jest dürüm?

Dürüm to rodzaj kebaba, którego przygotowuje się w placku lawasz. Lawasz to placek podobny do tortilli, w który zawija się dodatki. Jest rodzajem płaskiego chlebka/placka, powstającym z ciasta naleśnikowego (z mąki pszennej, wody, soli i oliwy). Placki te wypiekało się kiedyś w tonirze – specjalnym piecu w kształcie stożka.

Sekretem dürüm jest właściwe marynowanie mięsa. Mięso na prawdziwego kebaba dürüm marynuje się w mleku z dodatkiem cebuli, co sprawia, że staje się ono nie tylko pachnące, ale i delikatniejsze w smaku. Zamarynowane w ten sposób, trzeba później natrzeć oliwą z dużą ilością przypraw, tak, by przyprawy te doskonale „wgryzły” się we włókna mięsa.

Odmiana kebaba döner oznacza „kręcony”, natomiast dürüm to „zawinięty”. Zasadniczą różnicą jest fakt, że döner kebab jest najczęściej bułką z kieszenią, którą napełnia się mięsem, warzywami i sosami, a „kręcony” odnosi się do sposobu pieczenia mięsa na ruszcie. Dürüm jest daniem bardzo często spotykanym w polskich barach szybkiej obsługi i choć klienci zamawiają tę potrawę, często nie zdają sobie z tego sprawy.

Jak przygotowuje się dürüm?

Dürüm powstaje z mięsa (w wersji tradycyjnej z jagnięciny), papryczek chili, kapusty białej i czerwonej, sosów (np. czosnkowego i chili), pomidorów i innych dodatków, które zawija się cienko usmażony placek z białej mąki. Na tureckich straganach, które słyną z kebabów, klienci mają dość dużą ilość dodatków do wyboru i zazwyczaj też kilka sosów, dlatego składniki poszczególnych dürüm mogą się od siebie różnić.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć dürüm?

Dürüm podaje się najczęściej z ayranem – tureckim napojem z wody i jogurtu. Doskonałym dodatkiem do dürüm mogą być greckie tzatziki. Potrawa jest rodzajem fast fooda, więc doskonale sprawdzi się jako obiad lub obiadokolacja, a nawet jako drugie śniadanie podczas przerwy w pracy.

Podobne dania

Dürüm jest najbardziej zbliżony do döner kebaba, dlatego z pewnością to danie trzeba wymienić jako podobne. Odpowiednikami kebaba na Bliskim Wschodzie jest shawarma (shorma) – jest to ta sama potrawa, tylko inaczej nazywana. Nieco podobnym daniem (pod względem zastosowanych składników) jest również börek, czyli placek z farszem z mięsa, natki lub sera.

Ciekawostki na temat dürüm

1. Mimo że kebaba stworzono pod koniec XVIII wieku, w Polsce stał się popularny dopiero na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

2. Słowo kebab (w tureckim zapisie kebap), oznacza po prostu „przyprawione mięso”.

3. Chleb/placki lawasz znane z kuchni ormiańskiej, zostały w 2014 roku wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

4. Wszystkie fast foody, które powstają z zawinięcia składników w placek (tortillę, lawasz czy pitę), noszą wspólną nazwę – wrapy.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Dürüm w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy