Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Lahmacun

Lahmacun
turecka pizza Lahmacun

Lahmacun

Lahmacun jest jednym z rodzajów tureckiego fast fooda i z pewnością też jednym z najpopularniejszych dań ulicznych. Ta potrawa do złudzenia przypominająca pizzę – jest przygotowana z drożdżowego ciasta i mięsa. Danie to zalicza się to tureckich meze, czyli przekąsek.

Czym jest lahmacun?

Lahmacun to cienkie drożdżowe ciasto z mięsnym nadzieniem. Niemalże obowiązkowym składnikiem lahmacun jest sok z cytryny, którym danie jest skrapiane tuż przed podaniem. Tradycyjnie potrawa wypiekana jest na gorących kamieniach, ale w nowoczesnych wersjach piecze się ją w specjalnych piecach. Dlatego też charakterystyczny pikantny smak oraz aromat, jakimi cechuje się prawdziwe lahmacun, są praktycznie nie do dotworzenia we własnych warunkach.

W Turcji lahmacun przygotowywane jest na wiele sposobów, ale takimi najpopularniejszymi są wersje gaziantep i urfa. W odmianie gaziantep mielone mięso przygotowywane jest ze zmiksowanym czosnkiem, natomiast w urfa ze zmiksowaną cebulą. Placek jest znacznie lżejszy od pizzy dlatego, że nie zawiera dodatku sera, ale trzeba pamiętać, że połączenie go z ciężkim dipem na bazie śmietany lub jogurtu, zwiększy wartość kaloryczną potrawy. Lahmacun jest dowodem na to, że pizza bez sera może być równie ciekawa, jak ta z serem.

Danie w Turcji przygotowuje się najczęściej z baraniną lub jagnięciną, ale zamówić można też placki z innymi rodzajami mięsa. Nazwa dania wywodzi się z języka asyryjskiego i to właśnie Asyryjczycy byli ponoć twórcami tej potrawy. Zajadali się nim już 2000 lat temu, a później przekazali przepis Grekom.

Jak przygotowuje się lahmacun?

Ciasto powstaje z mąki, drożdży, wody, oliwy i soli. Zarabia się je i odstawia do wyrośnięcia, a następnie wałkuje na bardzo cieniutki placek. Farsz, którym smaruje się ciasto, przygotowywany jest z połączenia mielonego mięsa (najczęściej jagnięciny), czosnku lub cebuli, papryki, cukinii i przypraw takich jak sól oraz pieprz czarny lub kajeński. Po upieczeniu lahmacun skrapia się świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i posypuje drobno posiekaną natką pietruszki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć lahmacun?

Lahmacun podaje się jako meze, czyli jako przystawkę, ale potrawa może być też z powodzeniem daniem serwowanym na śniadanie. Można do niej dobrać jakiś dip albo po prostu śmietanę bądź jogurt grecki.

Idealne lahmacun musi być chrupiące. Im bardziej chrupki jest placek, tym z większą starannością został przygotowany. Potrawa posypana zieleniną, często zawijana jest w rulon.

Podobne dania

Z pewnością najbliższa lahmacun będzie pizza, ale danie przypomina też nieco turecki placek pide.

Ciekawostki na temat lahmacun

1. W Armenii potrawa lahmacun znana jest pod nazwą lahmajoun. Krajami, w których jest szczególnie popularna, są Iran, Irak, Liban, Palestyna, Gruzja, Izrael, Azerbejdżan, Armenia i Kurdystan. Danie jest też często przygotowane w Holandii i w Niemczech.

2. Placek lahmacun ma zazwyczaj średnicę ok. 23 cm.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Lahmacun w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy