Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Łazanki

Łazanki
Łazanki ze skwarkami i śmietaną

Łazanki

Łazanki to rodzaj makaronu w formie kwadracików lub rombów oraz nazwa opartego na nim jednogarnkowego dania, które oprócz makaronu składa się z kapusty kiszonej (rzadziej świeżej) oraz grzybów lub pieczarek. Łazanki są potrawą wysokowęglowodanową, a w Polsce przyrządza się je najprawdopodobniej już od czasów królowej Bony.

Czym są łazanki?

Łazanki to danie zachwycające swoją prostotą, a jednocześnie bardzo pożywne. Potrawa powstaje z połączenia makaronu (łazanek) z grzybami, mięsem (najczęściej wieprzowiną) lub wędliną (np. kiełbasą myśliwską) i kapustą, przy czym może być to kapusta kiszona lub świeża albo mieszanka obu ich rodzajów.

Łazanki miała sprowadzić do Polski żona króla Zygmunta I Starego, Bona Sforza. To za jej sprawą pojawiły się w Polsce nie tylko makarony, ale też wiele warzyw, które chętnie wykorzystywali włoscy kucharze. Królowa Bona nie akceptowała tłustej polskiej kuchni, sprowadziła więc ze sobą do Polski włoskich kucharzy, którzy przygotowywali dla niej dania z makaronem i większą ilością warzyw. W dawnych przepisach łazanki przygotowywano nieco inaczej niż dziś. W wersji mięsnej często przyrządzano je np. z dziczyzną – mięsem bażanta czy zająca, a ponadto nie mieszano makaronu z mięsem, tylko przekładano składniki warstwami. Łazanki były przygotowywane na wiele sposobów – z mięsem raków, z truflami, ostrygami, winem lub serem parmeńskim.

Jak przygotowuje się łazanki?

Grzyby dusi się z kapustą oraz ewentualnie z mięsem, a następnie łączy z ugotowanym wcześniej makaronem i doprawia. Powstaje jednogarnkowe, bardzo gęste danie, w którym smak pozostałych składników przenika w głąb makaronu. W łazankach znajdziemy też cebulę i kiełbasę lub boczek. Danie doprawiane jest zielem angielskim, liściem laurowym, pieprzem i solą. Czasami, zamiast grzybów używa się też pieczarek.

Sposób podawania łazanek - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć łazanki?

Łazanki są na tyle sycące, że mogą stanowić kompletny posiłek. Można podać do nich jednak również zupę, np. grochówkę lub krupnik.

Podobne dania

Kuchnia polska obfituje w dania jednogarnkowe. Bardzo podobną do łazanek potrawą jest bigos – w nim również znajdziemy kiszoną kapustę oraz grzyby. Łazanki mogą przypominać także potrawę yakisoba – japoński makaron smażony z mięsem.

Ciekawostki na temat łazanek

  1. Nazwa łazanki wywodzi się od włoskiego słowa lasagne oznaczającego makaron w postaci prostokątnych płatów oraz potrawę przygotowywaną z takiego makaronu.
  2. Lwowskie książki kucharskie z XIX wieku podają przepis, według którego łazanki zapieka się we francuskim cieście z masłem, śmietaną oraz szynką. W tamtejszej kuchni łazanki przygotowywano również z ciasta ziemniaczanego, miały więc one konsystencję i smak podobny do kopytek.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Łazanki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy