Krupnik


Krupnik
- Czym jest krupnik?
- Jak przygotowuje się krupnik?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć krupnik?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat krupniku
-
Kuchnia Polska
-
Alergeny Seler
-
Baza dania Warzywa / Owoce
-
Rodzaj dania Zupa
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
Czym jest krupnik?
Krupnikiem nazywamy zupę z warzyw i kaszy. Najczęściej używana jest kasza jęczmienna, ale w niektórych przepisach można znaleźć też kaszę gryczaną. Zupa ta w podstawowej wersji powstaje na bulionie z samych warzyw, ale można ją przyrządzać także z mięsem wieprzowym lub drobiowym. Niektóre odmiany krupników zawierają też ryż, a nawet grzyby. Możemy wyróżnić przynajmniej kilka popularnych rodzajów tej zupy, w tym krupnik gryczany, krupnik jaglany, krupnik na podrobach drobiowych lub z pieczonymi warzywami.
Krupnik jest jedną z najstarszych polskich zup. Kiedyś tego typu potrawy stanowiły podstawę żywienia, ponieważ składały się z tanich i ogólnodostępnych składników. Kaszę jaglaną, którą często dodaje się do krupniku, jadano między innymi na dworze króla Władysława Jagiełły. Historyk Józef Peszke pisał, że jagły były podawane na królewskie stoły nawet dwa razy dziennie.
Przepis na krupnik przekazywany był z pokolenia na pokolenie i zamieszczono go nawet w słynnej książce kucharskiej z 1858 roku „365 obiadów za pięć złotych” autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Autorka napisała, że: najstosowniej podawać krupnik na zupę tego dnia, kiedy jest pieczeń wołowa lub zrazy na obiad, a wtedy wszystko mięso nieużyteczne na pieczeń, gotować na krupnik.
Jak przygotowuje się krupnik?
Świeże warzywa gotuje się z kaszą, ziemniakami i ewentualnie mięsem. Na koniec wystarczy już tylko doprawić krupnik i posypać go świeżą natką pietruszki. Z reguły krupnik gotuje się z marchewką, selerem, korzeniem pietruszki i porem lub cebulą, ale w niektórych przepisach jest też kapusta.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć krupnik?
Krupnik jest bardzo lekką zupą, można go więc łączyć z obfitym drugim daniem. Krupnik podaje się też często z pieczywem.
Podobne dania
Zupą przypominającą krupnik jest bun bo hue z kuchni wietnamskiej – zupa z makaronem ryżowym i mięsem.
Ciekawostki na temat krupniku
- Krupnik to nie tylko nazwa zupy, ale też napoju alkoholowego.
- Krupnik jest bardzo zdrowy – zawiera duże ilości warzyw i kaszę, która ma błonnik pokarmowy i witaminy z grupy B oraz cenne składniki mineralne takie jak potas, żelazo i cynk.