Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Grochówka

Grochówka z pieczywem
Grochówka

Grochówka

Grochówka miała swoje początki w kuchni staropolskiej. Dziś zna ją niemal każdy – zupa ta jest jedną z najpopularniejszych potraw współczesnej kuchni polskiej. Długo gotowany groch połączony z dużą ilością wędzonego mięsa i kiełbasy to danie często podawane w wojsku oraz przy okazji wydarzeń plenerowych.

Czym jest grochówka?

Grochówka, inaczej zupa grochowa, powstaje na bazie łuskanego grochu. Nieodłącznymi elementami zupy są też ziemniaki oraz marchew, a także wędzone mięso albo boczek i kiełbasa. Zupę tę nazywa się „wojskową” lub „żołnierską” przez to, że często podaje się ją w wojsku. Grochówka dobrze rozgrzewa a dodatek przypraw takich jak czosnek i majeranek poprawia trawienie.

Historycznie grochówka gościła zwykle na stołach biedniejszych rodzin. Była w tamtych czasach zupą idealną: zapewniała sytość na wiele godzin ciężkiej pracy na roli czy w lesie, a dodatkowo można ją było przygotować z ogólnodostępnych składników. Trzeba jednak wspomnieć, że w wersji mięsnej gościła raczej na stołach mieszczańskich – chłopi przygotowywali jarską grochówkę. Do dziś nie wiadomo, czy grochówka powstała w Polsce, czy w Holandii, skąd przedostała się na Żuławy. Wiadomo jednak, że zupa ta jest w Holandii bardzo popularna (nosi tam nazwę erwntensoep) i właściwie niewiele różni się od polskiej grochówki, poza tym, że zamiast dużej ilości marchewki, dodaje się do niej pora.

Jak przygotowuje się grochówkę?

Groch gotuje się do całkowitego rozpadnięcia się ziaren, następnie łączy z bulionem, w którym gotuje się wędzone mięso (najczęściej wieprzowe, czasami też wołowe) oraz warzywa takie jak ziemniaki, marchew, pietruszka i por. Kolejno dodaje się śmietanę oraz przyprawia całość czosnkiem i majerankiem. Zupa zagęszcza się samoistnie dzięki rozgotowaniu grochu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć grochówkę?

Grochówka, jako bardzo sycące danie, może stanowić kompletny posiłek. Na osobnym talerzyku warto podać do niej świeże pieczywo. Kawałeczki mięsa, boczku i kiełbasy, jeśli są małe, pozostawiane są w zupie – wyciągane są zwykle tylko większe kawałki wędzonych żeberek.

Podobne dania

Grochówka gotowana jest podobnie jak zupa fasolowa. Co więcej, w obu tych zupach pierwsze skrzypce gra warzywo strączkowe. Innymi zupami z warzyw strączkowych są np. hiszpańska zupa fabada z fasoli i wędliny albo turecka zupa mercimek corbasi z soczewicy i warzyw.

Ciekawostki na temat grochówki

  1. Grochówka wyjątkowo dobrze zaspokaja głód, ponieważ groch zawiera duże ilości błonnika dającego uczucie sytości.
  2. W holenderskich sklepach znaleźć można specjalne mieszanki świeżych warzyw do grochówki, gdzie proporcje marchewki, selera i pora wynoszą 1:1:2.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Grochówka w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy