Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Macaroni

zapieczone włoskie Macaroni
Macaroni

Macaroni

Macaroni jest jednym z najpopularniejszych włoskich makaronów. To suchy makaron, którego kształtuje się w wąskie rurki (znacznie mniejsze niż cannelloni). Rurki macaroni mogą być proste albo lekko lub mocno zakrzywione, na kształt kolanek. Wyróżniamy wiele odmian, zarówno długich, jak i bardzo krótkich.

Czym jest macaroni?

Makaron macaroni to specyficzny rodzaj włoskiego makaronu, który powstaje z pszenicy durum. Wykorzystanie mąki z pszenicy durum sprawia, że makaron jest stosunkowo twardy i nie tak łatwo go rozgotować. Ta cecha sprawia, że z macaroni można z powodzeniem wykorzystywać do dań jednogarnkowych bez obawy, że makaron się rozpadnie.

Nazwa makaronu pochodzi od włoskiego słowa maccheroni, które oznacza końcówkę makaronu. Lingwiści zaznaczają jednak, że może mieć też pochodzenie greckie i wywodzić się od słowa makarōneia oznaczającego pogrzebowy posiłek. Obecnie macaroni znane jest w różnych zakątkach świata, a szczególnie popularne w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii.

Jak przygotowuje się macaroni?

Macaroni produkuje się przede wszystkim fabrycznie. Specjalne maszyny tłoczą macaroni, a im bardziej zakrzywiony ma być makaron, tym większa musi być prędkość jego wytłaczania. Macaroni powstaje z mąki durum, jajek i wody.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć macaroni?

Macaroni podaje się najczęściej z sosem bolońskim lub z serem. Makaron może być też składnikiem sałatki makaronowej lub zupy. Można go zapiekać z serem, łączyć z warzywami lub mięsem, a w lokalach z kuchnią włoską często oferowany jest w kilku różnych wersjach.

Podobne dania

Macaroni można nazwać mniejszą wersją cannelloni. Oba makarony powstają z takich samych składników i w wersji prostej mają podobny kształt, ale różni je wielkość.

Ciekawostki na temat macaroni

1. Słowo macaroni zapożyczono do języka rosyjskiego, w którym oznacza różne rodzaje makaronu.

2. Najprostsze przepisy na potrawę z macaroni zakładają wrzucenie makronu do garnka z przygotowanym już sosem i wymieszanie składników.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Macaroni w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy