Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tacos

Tacos
meksykańskie Tacos

Tacos

Tacos jest rodzajem jedzenia „na raz”. Przekąska ta powstaje z małych tortilli z mąki kukurydzianej, które zagina się wpół i wypełnia farszem z mięsa, warzyw lub różnych składników. Tacos jest rodzajem fast fooda popularnego na ulicach meksykańskich miast.

Czym są tacos?

Meksykańskie tacos mogą przypominać danie burrito, aczkolwiek między tymi dwiema potrawami są zasadnicze różnice. Po pierwsze tortille na burrito powstają najczęściej z mąki pszennej, natomiast na tacos z kukurydzianej, a po drugie burrito jest zawijane, natomiast tacos są składane.

Farsz do tacos może być różny, wszystko zależy od dostępnych składników, gustu konsumentów oraz miejsca przygotowania. Tacos przyprawia się na ostro za pomocą chili i pieprzu, a także ziół takich jak oregano i bazylia. W farszu na tacos najczęściej pojawiają się pomidory, cebula, a także kukurydza i czerwona fasola.

Nazwa dania wywodzi się prawdopodobnie od pewnego rodzaju ładunku wybuchowego stosowanego przez meksykańskich wydobywców srebra. Ładunek ten miał formę papierowego worka wypełnionego prochem, co przypominało tortillę wypełnioną farszem. Potrawa była przyrządzana najprawdopodobniej już przed przybyciem do Meksyku Hiszpanów. Rdzenni mieszkańcy Meksyku napełniali wtedy tortillę małymi rybami.

Jak przygotowuje się tacos?

Podstawą tacos są placki tortilli. Tortillę robi się według tradycyjnego przepisu i smaży na specjalnej patelni, ale placki są zdecydowanie mniejsze niż na burrito. Na tortillę trafia farsz, który może być przyrządzony z mięsa, warzyw lub owoców morza. Następnie placki są składane na pół.

Najpopularniejszymi wersjami tacos są:

  • Tacos al pastor – z dodatkiem cienkich steków wieprzowych.
  • Tacos de asador – wersja składająca się z dwóch placków tortilli i kiełbasy chorizo. Tacos de asador poddaje się procesowi grillowania.
  • Tacos de camarones – wersja z krewetkami (smażonymi lub grillowanymi), sałatą, kukurydzą oraz śmietaną.
  • Tacos de lengua – z wołowiną gotowaną razem z liśćmi laurowymi, czosnkiem i cebulą.
  • Tacos dorados – wersja pieczona lub smażona z kurczakiem.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tacos?

Tacos podaje się jako przekąskę. To popularny rodzaj dania dostępnego w większości meksykańskich lokali. Tacos można podawać z ostrymi sosami albo mogą też one stanowić integralny składnik farszu.

Tacos świetnie komponuje się z takimi składnikami jak sos guacamole, sałata, kolendra i salsa. Doskonale można zestawić tę przekąskę także z czerwoną rzodkwią i ogórkiem.

Podobne dania

Daniem najbardziej zbliżonym do tacos są burrito – większe i zawinięte w rulon tortille, ale często z bardzo podobnymi nadzieniami. Podobny zamysł ma także pita serwowana z dodatkami oraz tureckie placki pide z farszem.

Ciekawostki na temat tacos

1. Tacos mają średnio 209 mg potasu w 100 g oraz 89 mg wapnia.

2. Farsz do tacos przygotowuje się z różnych rodzajów mięs – może być to zarówno wieprzowina, jak i wołowina, kurczak czy indyk. Często stosuje się też owoce morza – krewetki, kalmary lub ośmiornice.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tacos w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy