Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tortilla

Tortilla
meksykańska Tortilla

Tortilla

Tortilla to okrągły, płaski placek o średnicy od 6 do 30 cm. Tortilla jest symbolem kuchni meksykańskiej. Uniwersalność tej potrawy sprawiała, że przepis zaczął się szybko rozprzestrzeniać po całym świecie. Tortilla stała się nie tylko samodzielną przekąską, ale i bazą wielu innych dań.

Czym jest tortilla?

Tortilla to meksykańskie placki wypiekane z mąki kukurydzianej bądź pszennej. Początkowo tortilla była wytwarzana wyłącznie z mąki kukurydzianej. Wersje pszenne wprowadzono dopiero wtedy, kiedy Hiszpanie sprowadzili pszenicę do Nowego Świata. Tortilla jest jedną z najstarszych potraw charakterystycznych dla kuchni meksykańskiej. Za jej twórców uznaje się Azteków. Potrawa powstająca z mąki kukurydzianej była postrzegana nie tylko jako jedzenie, ale też jako symbol. Aztekowie traktowali kukurydzę jako roślinę świętą, wręcz czcili ją, sądząc, że bez niej człowiek nie jest w stanie przeżyć.

Pierwsze tortille były przez Azteków przygotowywane z namoczonych i ugotowanych ziaren kukurydzy, przy czym gotowanie odbywało się w wodzie wapiennej. Po zmieleniu tak przygotowanych ziaren, wyrabiano ciasto i smażono je na rozgrzanych kamieniach.

Kuchnia meksykańska operuje kilkoma podstawowymi rodzajami tortilli. Podział zależy tutaj od wykorzystanych składników dodatkowych oraz postaci, w jakiej podaje się placki.

  • Tacos – farsze zawinięte w ciepłą tortillę.
  • Flautas – tortilla z kurczakiem, sałatą i śmietaną. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo ścisły sposób zwinięcia placków.
  • Chilaquiles – smażone kawałeczki tortilli ala chipsy.
  • Quesadillas – tortilla nadziewana serem i smażona lub pieczona.

Jak przygotowuje się tortillę?

Mąkę zagniata się z wodą i wyrabia masę, którą trzeba następnie cienko rozwałkować i usmażyć na specjalnej patelni. Taki podstawowy przepis sprawia, że tortilla wychodzi twarda i łatwo się kruszy, więc wielu kucharzy dodaje do ciasta również inne składniki – np. jajko, które nadaje tortilli większej lepkości i sprężystości.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tortillę?

Tortillę powinno się jeść wyłącznie na ciepło. Jest wtedy miękka i cechuje się odpowiednią konsystencją. Po ostygnięciu placek jest gumowaty i trudny do zjedzenia. Tortillę można jeść samodzielnie, zawijać w nią dodatki albo przygotować z niej inne potrawy.

Tortilla może być podawana z dipami, pokrojona na małe kawałeczki albo zawijana z dodatkami – mięsem, warzywami, serami i farszami wieloskładnikowymi.

Podobne dania

Plackami bardzo podobnymi do tortilli są: grecka pita (wytwarzana z mąki, drożdży i wody), placek lawasz z kuchni tureckiej i papadam z kuchni indyjskiej (placki z różnych rodzajów mąk).

Ciekawostki na temat tortilli

1. Tortilla ma sporo białka, bo aż 7 g w 100 g, a także dość dużo potasu – 105 mg i wapnia – 70 mg.

2. Tortilla szczególnie dobrze komponuje się z farszami na bazie fasoli.

3. Meksyk to kraj ludzi oszczędnych, więc żaden ze składników nie może się marnować. Sprytnie wykorzystuje się nawet okruszki pozostałe po tortilli – posypuje się nimi zupy lub dodaje do sałatek bądź sosów. Jednym z takich najbardziej charakterystycznych dań, w których wykorzystuje się resztki tortilli, jest sopa de tortilla, czyli zupa z pomidorów, papryki i fasoli, posypana na talerzu kawałkami tortilli.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tortilla w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy