Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Burrito

Burrito
Burrito z dodatkami

Burrito

Burrito jest daniem wywodzącym się z kuchni hiszpańskiej. Na potrawę składa się tortilla oraz farsz, który powstaje z mięsa (kurczak, wołowina) i różnego rodzaju warzyw. Burrito jest typem fast fooda, a nazwa potrawy tłumaczona jest jako „osiołek” od słowa burro, które oznacza osła.

Czym jest burrito?

Burrito to charakterystyczna w smaku, ostra i sycąca potrawa rodem z kuchni meksykańskiej. Na burrito składa się tortilla, którą owijany jest farsz z mięsa i warzyw. Popularnymi składnikami farszu do burrito jest fasola, guacamole – salsa z awokado oraz ser i meksykański ryż.

Burrito może występować w różnych rozmiarach, od całkowicie małych, do naprawdę pokaźnych. Danie jest równie ciekawe, jak historia, która związana jest z jego powstaniem. Otóż burrito miało być zapoczątkowane przez ulicznego sprzedawcę jedzenia, Juana Mendeza, który przemieszczał się po mieście na ośle, a jedzenie – dla utrzymania temperatury – zawijał w tortillę. Konsumenci z różnych stron tłumnie przyjeżdżali do miasta, w którym działał, szukając „jedzenie z burrito”.

Do dziś dnia, w mieście Ciudad Juárez, w którym działał Mendez, burrito jest potrawą tradycyjną i darzoną ogromnym sentymentem.

Jak przygotowuje się burrito?

Na tortillę nakłada się farsz powstający – w zależności od upodobań kucharza lub dostępnych składników – z mięsa i sosu lub z warzyw i mięsa, a później całość zawija. Odmian farszów do burrito jest tak wiele, że nie sposób wymienić jednego sposobu przygotowania. Ogólnie rzecz biorąc, składniki są zazwyczaj obsmażane i duszone albo wyłącznie duszone. Cechą charakterystyczną farszów jest natomiast dość pikantny smak.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć burrito?

W Meksyku burrito je się zarówno na śniadanie, jak i na lunch i na kolację. Można przyjąć, że jest to jedno z typowych dań kuchni ulicznej, jedzone często właśnie bezpośrednio na ulicy.

Wyjątkiem jest burrito w czerwonym sosie chili. Potrawę tę podaje się na talerzu i je nożem i widelcem. Bez względu na wersję, burrito zawsze podaje się na ciepło, dlatego że zimna tortilla kruszy się i ma zbyt gumowatą konsystencję.

Podobne dania

Burrito można porównać do kebaba w picie albo tortilli z dodatkami. Z bardziej orientalnych odpowiedników, trzeba wyróżnić z pewnością wietnamski fast food banh mi, czyli bułkę z mięsem, przypominającą amerykańskiego hot-doga.

Ciekawostki na temat burrito

1. Burrito zawiera dużo potasu – aż 301 mg w 100 g, a także 40 mg magnezu i 52 mg wapnia.

2. Tradycyjna wersja burrito jest cienka i mała. Duże porcje są już wariacją, jaka powstała w późniejszym czasie. Początkowo burrito miało też farsz z maksymalnie dwóch składników. Dziś jest on znacznie bardziej zróżnicowany.

3. Burrito jest bardziej popularne w USA niż w Meksyku. Ta potrawa, mimo że meksykańska, w samym Meksyku często przygotowywana jest właściwie tylko w północnej części kraju. Wersja amerykańska jest też większa niż meksykańska.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Burrito w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy