Panini


Panini
- Czym jest panini?
- Jak przygotowuje się panini?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć panini?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat panini
-
Kuchnia Włoska
-
Baza dania Ciasto
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest panini?
Kanapki panini przygotowuje się z ciabatty, salami, mięsa, sera, szynki i warzyw. Dodatkami do panini może być tak naprawdę wszystko – pasta oliwkowa, awokado, grillowana papryka, pieczone pomidory, oliwki, szparagi lub cukinia. Kanapki wypełnia się też sosami np. tzatzikami lub tahini. Panini mogą być serwowane na zimno lub opiekane. Zamiennie z ciabattą używa się bagietek lub włoskich kajzerek – rosetty.
Pojedyncza kanapka nazywa się panino, a panini to liczba mnoga i jednocześnie też określenie specjalnych grillów do przygotowywania tych kanapek na ciepło. Nazwa kanapek w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „mały kawałek chleba”. O panini pierwszy raz dowiadujemy się z włoskiej książki kucharskiej pochodzącej z XVI wieku, ale danie zdobyło popularność dopiero w latach 80. XX wieku.
Jak przygotowuje się panini?
Podstawą panini są poziomo krojone bochenki chlebków ciabatta. Wypełnia się je kawałkami pieczonego mięsa, szynki, tuńczyka oraz świeżymi i grillowanymi warzywami. Dodatkiem może być sos.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć panini?
Panini jest daniem typowo śniadaniowym, ale może stanowić też przekąskę lub drugie śniadanie do pracy. Z powodzeniem sprawdzi się jako podwieczorek, jako jedna z potraw piknikowych lub podawanych w grillowym menu.
Podobne dania
Panini przypominają wietnamskie kanapki banh mi oraz hiszpańskie bocadillos.
Ciekawostki na temat panini
Panini bardzo często są zgrzewane na gorąco, dzięki czemu bułka jest bardziej płaska i dodatkowo chrupiąca. Ma to jeszcze dodatkową zaletę – środek kanapki jest wilgotny i nie ma potrzeby dodawania tak dużej ilości sosu, a co za tym idzie, kanapka jest mniej kaloryczna.