Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Panini

Panini

Panini

Panini to kanapki na bazie ciabatty, wypełnione mięsem, serami i różnego rodzaju warzywami. Cechą charakterystyczną kanapek panini jest chrupiąca skórka pieczywa oraz miękki środek. Na pierwszy rzut oka mogą one przypominać kebaby lub hot-dogi, ale mają nieco inne składniki – często grillowane.

Czym jest panini?

Kanapki panini przygotowuje się z ciabatty, salami, mięsa, sera, szynki i warzyw. Dodatkami do panini może być tak naprawdę wszystko – pasta oliwkowa, awokado, grillowana papryka, pieczone pomidory, oliwki, szparagi lub cukinia. Kanapki wypełnia się też sosami np. tzatzikami lub tahini. Panini mogą być serwowane na zimno lub opiekane. Zamiennie z ciabattą używa się bagietek lub włoskich kajzerek – rosetty.

Pojedyncza kanapka nazywa się panino, a panini to liczba mnoga i jednocześnie też określenie specjalnych grillów do przygotowywania tych kanapek na ciepło. Nazwa kanapek w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „mały kawałek chleba”. O panini pierwszy raz dowiadujemy się z włoskiej książki kucharskiej pochodzącej z XVI wieku, ale danie zdobyło popularność dopiero w latach 80. XX wieku.

Jak przygotowuje się panini?

Podstawą panini są poziomo krojone bochenki chlebków ciabatta. Wypełnia się je kawałkami pieczonego mięsa, szynki, tuńczyka oraz świeżymi i grillowanymi warzywami. Dodatkiem może być sos.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć panini?

Panini jest daniem typowo śniadaniowym, ale może stanowić też przekąskę lub drugie śniadanie do pracy. Z powodzeniem sprawdzi się jako podwieczorek, jako jedna z potraw piknikowych lub podawanych w grillowym menu.

Podobne dania

Panini przypominają wietnamskie kanapki banh mi oraz hiszpańskie bocadillos.

Ciekawostki na temat panini

Panini bardzo często są zgrzewane na gorąco, dzięki czemu bułka jest bardziej płaska i dodatkowo chrupiąca. Ma to jeszcze dodatkową zaletę – środek kanapki jest wilgotny i nie ma potrzeby dodawania tak dużej ilości sosu, a co za tym idzie, kanapka jest mniej kaloryczna.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Panini w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy