Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Guacamole

Guacamole
meksykański sos z awokado Guacamole

Guacamole

Salsa guacamole ma bardzo długą historię. Ten meksykański sos pojawił się po raz pierwszy już w czasach azteckich. Jest w Meksyku tak popularny, że dodaje się go do wielu różnych przystawek. Guacamole cechuje się intensywnie zielonym kolorem oraz gęstą konsystencją i bogactwem składników odżywczych.

Czym jest guacamole?

Guacamole powstaje z owoców awokado, soli, limonki oraz ewentualnie dodatkowych składników, takich jak czosnek, cebula, kolendra, papryczki chili lub pomidory. Sos jest bardzo zdrowy – zawiera duże ilości witamin (K, E oraz z grupy B), a także sporą ilość karotenoidów, fitosteroli i kwasów nasyconych. Guacamole cechuje się też dużą zawartością błonnika 6,7 g w 100 gr i taka właśnie stugramowa porcja pokrywa dodatkowo 10% dziennego zapotrzebowania na potas oraz 28% zapotrzebowania na kwas pantotenowy.

Nazwa sosu wywodzi się z języka nahuatl, dokładnie od słowa āhuacamolli, które oznacza właśnie awokado. Nazwę tę wymawia się „guakamole”. W Meksyku obchodzi się nawet światowy dzień guacamole. Uroczystość ta odbywa się w 16 września.

Jak przygotowuje się guacamole?

Sposobów przygotowania guacamole jest bardzo dużo. Metoda przygotowania determinowana jest nie tylko gustem kulinarnym, ale też dostępnością poszczególnych składników. Tradycyjny przepis zakłada roztarcie awokado w moździerzu oraz dodanie do niego soku z limonki lub z cytryny i posolenie powstałej masy.

W niektórych regionach (szczególnie tam, gdzie awokado jest drogie), do guacamole dodaje się śmietanę bądź majonez. Sprawia to, że przystawka jest bardziej kremowa, ale jednocześnie dodatek taki może też stłumić prawdziwy smak potrawy.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć guacamole?

Guacamole podawany jest w Meksyku tradycyjnie razem z tortillą, jako sos do maczania lub smarowania placków. Guacamole bardzo często serwuje się też z nachos, czyli kukurydzianymi chipsami. Sos może mieć bardzo różnorodne zastosowanie – można go serwować z powodzeniem zarówno do mięsa, jak i do zimnych, warzywnych przekąsek.

Podobne dania

Guacamole może nieco przypominać raitę, czyli indyjski dip w zielonkawym kolorze. Szczególnie ma to miejsce wtedy, kiedy do guacamole dodana jest śmietana lub majonez. Innym sosem w zielonkawym kolorze są też greckie tzatziki z ogórków, czosnku i oliwy. Jednakże spośród tych trzech sosów to guacamole cechuje się najgęstszą konsystencją, najintensywniejszym smakiem i najciemniejszym kolorem.

Ciekawostki na temat guacamole

1. Guacamole jest obecnie bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i korzysta z niego kuchnia meksykańsko-amerykańska. Wysoka sprzedaż awokado w USA jest związana właśnie z popularnością tego dania.

2. Guacamole może mieć delikatny smak lub cechować się pikantnością. Wszystko zależy do tego, jakie składniki zostaną wykorzystane. Podstawowy przepis jest delikatny, natomiast z dodatkiem chili i czosnku, guacamole staje się bardzo charakterne w smaku.

3. Największa, przyrządzona dotąd porcja guacamole ważyła 2770 kg. Rekord ten został ustanowiony 11 kwietnia 2013 roku, przez uczniów szkół średnich w Meksyku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Guacamole w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy