Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bánh xèo

naleśniki Bánh xèo
Bánh xèo

Bánh xèo

Bánh xèo jest jedną z tradycyjnych i jednocześnie najpopularniejszych potraw kuchni wietnamskiej. Bazą dania jest gruby, ryżowy naleśnik, natomiast farsz sporządza się z mięsa i warzyw. Bánh xèo występuje również w wersji wegetariańskiej.

Czym jest bánh xèo?

Tradycyjna kuchnia wietnamska to dania, które doskonale przyjmują się na całym świecie. Jednym z nich jest bánh xèo – nadziewany naleśnik z farszem smażonym na mleku kokosowym. Potrawa ta pochodzi z południowego Wietnamu i powstała z połączenia kulinarnej kultury Wietnamczyków i Francuzów, ale da się w niej dostrzec też wpływy indochińskie.

Danie podaje się zawsze z dodatkiem sosu rybnego oraz ze świeżą kolendrą, która jest jednym z podstawowych ziół wykorzystywanych w wietnamskiej kuchni. Ogromną zaletą bánh xèo jest fakt, że jest jednocześnie lekkie i pożywne.

Jak przygotowuje się bánh xèo?

Wietnamski kucharz na samym początku smaży grube naleśniki z mąki ryżowej. Grubość naleśników jest bardzo ważna, bo nadziewa się je dużą ilością farszu. Farsz może być mięsno-warzywny lub wegetariański. Bánh xèo najczęściej podaje się z mięsem wieprzowym, rzadziej z drobiowym albo krewetkami. Mięso smaży się na oleju kokosowym z warzywami (miniaturowymi kolbami kukurydzy, kiełkami, papryką) i dodaje podczas smażenia mleko kokosowe oraz grzyby. Potrawa musi być koniecznie przyprawiona kurkumą, która odpowiada za charakterystyczny, żółty kolor całości. Ważne jest też to, jak pokrojone są warzywa – tradycyjnie w piórka i słupki.

Rolę przypraw do bánh xèo odgrywają: sos rybny, bazylia, kolendra a czasami też sos z orzeszków ziemnych.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bánh xèo?

Bánh xèo doskonale smakuje z ogórkiem, sałatą i obowiązkowo z sosem rybnym nuoc cham. Z pewnością warto zamówić do potrawy bukiet świeżych warzyw lub wędzone tofu w papierze ryżowym. Danie bánh xèo jest dość tłuste, więc lekka przekąska przed jest wskazana.

Naleśniki można wypełnić farszem i złożyć lub podać osobno. Tradycyjnie potrawę je się pałeczkami, ale można sobie pomóc również nożem i widelcem – nie jest to uznawane za faux-pas . Potrawę podaje się na talerzu wyłożonym liśćmi sałaty. Żółte zabarwienie naleśnika i farszu pięknie komponuje się wtedy z zielonym kolorem i sprawia, że danie jest niezwykle atrakcyjne.

Podobne dania

Miłośnicy bánh xèo mogą z powodzeniem spróbować też banh mi, czyli wietnamskiej bagietki nadziewanej pasztetem, mięsem i warzywami. Danie nie jest co prawda smażone (bagietka pieczona jest z mąki ryżowej i pszennej) jednak dania doprawiane są w podobny sposób (między innymi sosem rybnym).

Ciekawostki na temat bánh xèo

1. Naleśniki do bánh xèo przybierają największe rozmiary na południu Wietnamu. Na północy kraju kucharze smażą je znacznie mniejsze.

2. Naleśnik do bánh xèo powinien być chrupiący, wtedy potrawa ma najlepszy smak.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bánh xèo w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy