Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zupa z płetwy rekina

zupa z płetwy rekina
chińska zupa z płetwy rekina

Zupa z płetwy rekina

Zupa z płetwy rekina jest jedną z najbardziej ekskluzywnych zup świata. Wszystko za sprawą głównego składnika, czyli płetw rekina. Potrawa przed podaniem na stół jest przygotowywana z największą pieczołowitością, a jej „drapieżny charakter” przemawia do wyobraźni smakoszy.

Czym jest zupa z płetwy rekina?

Jedynym elementem tuszy rekina, jaki wykorzystuje się do przygotowania zupy, są płetwy. Cena kilograma płetw to nawet 700 dolarów. Chińczycy nie przepadają jednak za rekinim mięsem, a z uwagi na sposób pozyskiwania płetw, wokół potrawy narosło wiele kontrowersji. Mimo to jej ekskluzywny charakter sprawia, że danie traktowane jest niemal jak potrawa narodowa i wielu Chińczyków, szczególnie tych bardzo bogatych, nie wyobraża sobie ważnych wydarzeń bez tej zupy.

Przepis na zupę z płetwy rekina powstał najprawdopodobniej już w czasach dynastii Ming. Zupa z płetwy rekina stała się popularna na przełomie XVIII i XIX wieku i do dziś dnia jest w Chinach symbolem statusu społecznego. Mogą sobie na nią pozwolić tylko najwyższe klasy społeczne. Potrawa jest symbolem dobrobytu, siły i honoru. Chińczycy wierzą bowiem, że człowiek nabiera cech zwierzęcia, które zjada. Mięso rekina zawiera duże ilości białka, a płetwy kolagenu, który nadają zupie specyficzną, żelową konsystencję.

Płetwy rekina nie mają praktycznie żadnego smaku, a więc za smak zupy odpowiadają pozostałe składniki i przyprawy.

Jak przygotowuje się zupę z płetwy rekina?

Proces przygotowania zupy z płetwy rekina jest długotrwały i bardzo skrupulatny. Płetwy najpierw suszy się, a następnie przed gotowaniem poddaje wstępnej obróbce, w tym moczeniu. Dopiero później gotuje się je z winem ryżowym, imbirem i cebulą. Następnie gotuje się kurczaka i grzyby mun, a później dodaje te składniki do bulionu z płetwy i przyprawia. Zupa z płetwy rekina jest przyprawiana sosem sojowym, pędami bambusa, pieprzem i wytrawnym winem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zupę z płetwy rekina?

Zupy w kuchni chińskiej są traktowane inaczej niż w naszej kulturze. U nas zupa to pierwsze danie, w Chinach natomiast serwowana jest pod koniec posiłku. Zupa z płetwy rekina jest daniem, które serwuje się jako pierwsze i z okazji naprawdę ważnych uroczystości – wesel czy ekskluzywnych przyjęć. Chińczycy są bowiem przekonani, że doskonale pobudza apetyt.

Serwuje się ją w pięknych miseczkach, bardzo często w drogim i bogato zdobionym serwisie obiadowym.

Podobne dania

Miłośnicy zup o orientalnym smaku z pewnością powinni spróbować zupy wonton z pierożkami i wołowiną albo zupy z ptasich gniazd.

Ciekawostki na temat zupy z płetwy rekina

1. Zupa z płetwy rekina jest jednym z obowiązkowych dań podawanych na spotkaniach biznesowych.

2. W Chinach zupa z płetw rekina jest postrzegana jako silny afrodyzjak. Chińczycy utrzymują, że jedzenie tej zupy wpływa pozytywnie na skórę i siły witalne. W przypadku skóry jest to prawdą, gdyż odpowiada za to zawarty w płetwach kolagen.

3. Danie jest bardzo popularne nie tylko w kuchni chińskiej, ale też wietnamskiej.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zupa z płetwy rekina w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy