Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Shahi Paneer

Shahi Paneer
indyjski ser Shahi Paneer

Shahi Paneer

Shahi paneer to indyjska propozycja z wykorzystaniem sera paneer. Ser łączy się z przyprawami, masłem, orzechami i pomidorami, w konsekwencji czego powstaje rodzaj swoistego curry. Shahi paneer zawiera także jogurt, kurkumę oraz dodatek papryczki chili i kminu rzymskiego.

Czym jest shahi paneer?

Shahi paneer to gęste danie kuchni indyjskiej pochodzące z północy kraju, dokładnie z regionu Punjab. Potrawa łączy w sobie smak sera paneer oraz warzyw i aromatycznych przypraw. Dodatkiem do shahi paneer jest masło i jogurt, które są składnikami bardzo często stosowanymi w indyjskich kuchniach. Ser paneer skąpany jest w gęstym sosie z orzechów nerkowca i pomidorów, ale właściwy smak i zapach nadaje mu mieszanka odpowiednich przypraw. Shahi paneer jest zdecydowanie najpopularniejszą w Indiach wegetariańską wersją curry.

Jak przygotowuje się shahi paneer?

Przygotowanie shahi paneer rozpoczyna się od zrobienia sera paneer. Musi być on świeży, bo tylko taki gwarantuje, że curry będzie miało odpowiedni smak i konsystencję. Orzechy, chili, imbir i pomidory miksuje się, a ser smaży na złoty kolor. Następnie indyjscy kucharze podsmażają cebulę, łączą ze sobą wszystkie składniki i smażą całość do miękkości. Na koniec shahi paneer zaprawia się cukrem, jogurtem, dodaje ser i miesza wszystkie składniki do uzyskania właściwej konsystencji.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć shahi paneer?

Shahi paneer podaje się na wiele sposobów. Może być serwowane z ryżem, z roti oraz z różnymi rodzajami pieczywa. Potrawa jest wegetariańska i można ją połączyć w posiłku z innymi bezmięsnymi daniami np. z zupą mulligatawny oraz jednym z indyjskich deserów takich jak gulab jamun czy kulfi.

Podobne dania

W kuchni indyjskiej nie brak wegetariańskich wersji curry. Bardzo podobnym daniem jest palak paneer. To curry również zawiera ser paneer, ale też dużą ilość szpinaku. Ponadto warto spróbować aloo gobi, czyli curry z ziemniaków i kalafiora oraz aloo palak – duszonego szpinaku z ziemniakami lub chana masala – sławnego curry z ciecierzycy.

Ciekawostki na temat shahi paneer

1. Ser paneer cechuje się słodkim smakiem i jest bardzo delikatny. Ponadto zawiera dużo białka, dlatego też jest w kuchni indyjskiej jednym z głównych substytutów mięsa.

2. Do shahi paneer często dodaje się barwniki spożywcze, żeby potrawa nabrała żółtego zabarwienia.

3. Shahi tłumaczy się jako royal, tak więc nazwa shahi paneer to królewski twaróg.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Shahi Paneer w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy